Vyberte stránku

Představte si, že váš podnikatelský cíl je na dohled. Už slyšíte nadšené gratulace a cítíte se úžasně. Zbývá k němu jen několik metrů. Stačilo by se rozeběhnout. Ale.

Náhle si uvědomíte, že jste na břehu řeky.

Vy jste zde, ale cíl je na protější straně. Mezi vámi a splněným snem je řeka. Řeka, která se divoce valí korytem, podemílá břehy a odhaluje kořeny.

Vydáte se cestou, kterou vidíte jako jedinou možnou. VY tuto cestu vidíte jako jedinou možnou!
Uděláte pár kroků, zavrávoráte a sesunete se po kluzkém zabláceném svahu dolů, až k samotné řece.

Celá upatlaná od bláta, pomlácená opět vstanete a sbíráte odvahu. Hledáte odvahu i sílu, abyste řeku mohla přeplavat. A čekáte.

Čekáte, zda se proud řeky zmírní. Začnete propadat panice, když navíc zjistíte, že za řekou je strmá skála, která se tyčí nad druhým břehem a je další překážkou na vaší cestě.
Jste na vše sama a dochází vám síly

 

A co když jste něco přehlédla?

 

A teď se vraťte na začátek tohoto příběhu.  Do chvíle, kdy jste si nevšimla, že u vaší cesty stojí někdo, kdo má pro vás radu, kdo podává pomocnou ruku. Kdo na vás volá, ať nechodíte zbytečně dolů, protože opodál stojí pevný most, po kterém je možné divokou řeku přejít.

Touto osobou, průvodcem pro vás může být v podnikání mentorka, specialistka, která vás vede prošlapanou, osvědčenou cestou, kterou provedla již jiné a vy můžete mít jistotu, že provede i vás. Bez zbytečných odboček a pádů do hlubokých údolí.

 

Ano, vždy máme možnost volby

 

Buď si vše chceme zařídit samy nebo se necháme vést nebo si dáme postavit most a jen přejdeme k cíli přímo z místa, kde právě jsme. Nebo si jen nevšimneme, že to jde i jinak.

Na své podnikatelské cestě jsem mentora řadu let neměla, nevěděla jsem, že tato možnost je. V té době jsem proto plýtvala časem i energií na to, abych vymyslela již objevené, bloudila v marketingové džungli plné složitých odboček a zastávek.

 

Stejnou chybu dělat nemusíte

 

Teď už vím, proč tomu tak bylo. Jen jsem se před prvním krokem pořádně nerozhlédla kolem sebe. Neviděla jsem, že si svoji cestu mohu zkrátit, ušetřit mnoho času, energie i peněz díky pohledu zvenčí.

Skutečnost, že díky mentorce nemusíte padnout až na dno, abyste zjistily, že tudy cesta nevede, je úlevná i osvobozující.

 

Jediná možná cesta

 

Je to přesně ta situace, kdy VY vidíte jako jedinou možnou cestu k cíli přeplavat divokou řeku, místo abyste přešla po nedalekém mostě. Čím dřív si uvědomíte tuto pravdu, tím dřív pochopíte, že nemusíte stát upatlaná od bláta a sama sbírat všechny síly k dalšímu kroku.

Hodnota vyšlapané cesty, na kterou vás mentorka pozve a půjde po ní s vámi je nevyčíslitelná a odpovídá  nepovedeným pokusům, vašemu času i energii, kterou byste jinak musela vynaložit.

 

Nemusíte vymýšlet objevené, můžete se pouze zdokonalovat

 

Mentorka, jak svoji roli při mentoringu chápu já, ve vás věří více než si věříte samy. A posunuje vás za bod, kdy myslíte, že už nic nového neobjevíte. Nastupuje i tehdy, kdy vám chybí disciplína dotahovat věci k výsledku, nebo když to chcete vzdát těsně před cílovou páskou.

Jako mentorka pro vás mohu být jedinou osobou, která bude vaší podporou v době, kdy vám a vašemu podnikání nevěří ani nejbližší okolí. Kdy pracujete od rána do večera a výsledky nepřichází a vy nevíte proč.

 

 

Autorka článku: Dana Hanousková
Profil

Shares