Vyberte stránku

Začnu trochu oklikou – co to je, ten ideální sed? Řekněme, že je to představa, jak by měl ideální člověk sedět. Představa je to pouze obecná. Můžeme si z ní vzít jakési základy, styčné body, ale ty musíme přizpůsobit každému jednotlivci.

 

Jak?

To se dozvíte dál. Jen chci upozornit, že ten individualizovaný ideální sed budu popisovat pro situace, ve kterých sedíte u pracovního stolu nebo u něčeho podobného, jako teď třeba já – u stolku ve vlaku. Pokud obvykle pracujete na gauči, na zemi nebo v posteli, tak v tomto článku se o tom nic moc nedozvíte.

 

Ideální sed

Musíme si ho přece jen trochu popsat:

Jak na ideální sed

Ideální sed je v okamžiku, kdy jsou kolena o malý kousek níž než kyčle, kotníky jsou přibližně pod koleny a celá chodidla se dotýkají země.

Sedíme na sedacích hrbolech (což je to nejtvrdší místo, které si nahmatáte na hýždích), celá páteř je rovná, ramena uvolněná a oči koukají přímo před sebe. S tím pohledem do monitoru přímo před sebe bývá největší problém, zvláště v okamžiku, kdy pracujete na notebooku (Co jsem to říkala o tom vlaku? Ne, nemám s sebou externí monitor. Dokonce ani myš a klávesnici.).

Takže, ideálně sedíme v ideálním prostředí. Až na to, že naše těla nejsou ideální. Moje rozhodně ne a myslím, že jsem učebnicového člověka ještě neviděla.

 

Jak tedy na ten VÁŠ sed?

Z ideálního sedu necháme nohy postavené na zem, kotníky zhruba pod koleny. Pak je budete moct posunout, ale na zjištění, jak nejlépe, je necháme v tom ideálu. Výšku židle, pokud to jde, taky upravte, chcete v kyčlích pravý úhel nebo o trošku větší (hýždě výš než kolena).

A teď rozhýbeme pánev. Vyšpulte hýždě co nejvíc dozadu (jestli máte k dispozici velký nebo malý míč, tak ho určitě pro hledání vašeho ideálu využijte).

A teď pomalinku podsazujte pánev až bude úplně překlopená vpřed.

No a někde mezi těmito dvěma polohami budete mít pocit, že jste vyšší, uvolněnější, lépe se dýchá… prostě, že je to ONO. Tak tady zastavte pánev, zapamatujte si pocit.

a jdeme na

Hrudník

Takže: stojí nohy, stojí pánev. A vy se teď co nejvíc vyprste.

Vystrčte hrudník vpřed, ale nehýbejte u toho pánví, tu už máme krásně, a pro vás ideálně, nastavenou. Pokud s ní přeci jen pohnete, tak ji zase srovnejte. A teď schovejte hrudník mezi ramena.

A opět pomalinku přecházejte mezi těmito extrémy a hledejte ten skvělý, vysoký, uvolněný pocit. Máte?  Tak se podíváme na hlavu, resp. krční páteř.

Hlava

I tady budeme pracovat na již postavených nohách, pánvi a hrudníku. Vystrčte hlavu co nejvíce vpřed, jako želva z krunýřku.

A co nejvíc jí rovně (nechcete si odřít hlavu o krunýř!) zastrčte zpátky.

Myslím, že už vás nepřekvapím, když vám řeknu, že hledáte uvolněný pocit někde mezi tím. U hlavy si můžeme pomoct i tím, že budete vydávat nějaký jednoduchý zvuk (já ne, já jsem v tom vlaku!), třeba aaaa, hmmmm nebo něco. A ucítíte a uslyšíte, že v tom vašem ideálním postavení se vám vydává zvuk snáz a je i nejpříjemnější.

Takže, co máme? Máme ideální sed přesně na míru pro vás. Teď ještě si vzpomenout a zaujmout ho během práce v sedě alespoň každé dvě hodiny.

A pokud jste zvyklé sedět s nohou přes nohu, v tureckém sedu nebo nějak úplně jinak? Nevadí! Ale hlavně polohy co nejčastěji střídejte, klidně třeba i po dvaceti minutách nebo po půl hodině. A nezapomeňte taky od práce vstát a protáhnout se. Opět, minimálně každé dvě hodiny, ale lépe opravdu každých 30 minut.

Případné otázky vám ráda zodpovím.

Informace uvedené v tomto článku nejsou a nemohou sloužit jako náhrada konzultace s fyzioterapeutem nebo lékařem. Prosíme, nepoužívejte tento článek ke stanovení Vašeho zdravotního stavu a jako návod pro léčbu Vašich obtíží. Ve všech případech týkajících se Vašeho zdraví se poraďte se svým fyzioterapeutem nebo lékařem.

Autorka: Eva Procházková

Shares