… abyste na fotografiích vypadala přirozeně i profesionálně
Potřebujete portrétové fotografie.
Na web, pro partnera nebo „jen“ pro sebe.
Máte spoustu otázek.
Hledáte na internetu, ptáte se na doporučení od známých.
Ale stejně, pokud nejste před objektivem jako doma, máte obavy.
„Nemám použitelné fotografie.“
„Jsem strašně nejistá a ztuhnu, když na mě míří objektiv.“
„Potřebuji se poradit…“
„Co si mám připravit na focení?“
„Jaké pózy mi sluší?“
Něco vám to připomíná?
Mám pro vás pár užitečných tipů
a prvním z nich je…
… jak si vybírat fotografa/ku
Musíte si sednout lidsky. Je to stejné, jako byste přišla ke kamarádce na kafe. A jak poznáte, že s ní na to kafe chcete? Koukáte na fotografie v portfoliu a vidíte se v nich. Cítíte se jako doma.
Teď trochu odbočím, ale velmi to souvisí.
Kdysi jsem byla na nějaké ezo zážitkové a prodejní akci. Zajímala mě irisdiagnostika, ale tam bych pro nebývalý zájem čekala ještě dnes. A tak jsem procházela kolem stolečků a objevila asi pět kartářek. Koukala jsem na ty karty, na ty nádherné barvy a nemohla z nich spustit oči. Už už jsem chtěla taky nechat si vyložit, ale pak jsem koukla detailněji na ty kartářky. A k žádné z nich bych nešla. Jejich osobní energie neladila s jejich kartami. Se mnou už vůbec ne.
Úplně stejné je to s fotografy. Profilová fotka, styl komunikace, autentičnost, používané slovní obraty…s tím vším byste měla rezonovat.
… komunikace
Tak.
Máte v tom trochu jasněji, ale ještě ne dostatek indicií.
Napíšete nebo zavoláte. Prociťujte, jak se s ní/ním povídá. Mlží nebo mluví na rovinu? Cítíte se být středem zájmu a u hovoru se usmíváte? Představujete si, jak úžasné to bude, až budete sedět ve vizážistickém křesle a pak „na place“ a necháte se opečovávat? Už cítíte tu hravou atmosféru?
No a dál už to bude víc praktické…
… oblečení
Tady rozhodně neplatí, že méně je více.
Fotopřístroj „vidí“ trochu jinak a ještě víc vystihne, co vám opravdu sluší.
A rozhodně je poznat, v čem se cítíte skvěle (proto je dobré mít s sebou víc kusů oblečení, obzvlášť v případě, že se nebudete fotit u vás doma ale v ateliéru).
Když se totiž cítíte skvěle, záříte zvnitřku.
Když se cítíte skvěle, smějí se vám oči.
Pleť je napnutá a hladká, vaše pohyby plynulé a graciézní…jste prostě okouzlující.
A co tedy si s sebou vzít?
Oblíbené šaty, halenky, barevné i jednobarevné, někteří doporučují bílou pánskou košili, ale tu jsme snad fotily asi jen dvakrát…, sukně, lodičky, pokud je nosíte (a to i v případě, že nebudou vidět na fotografiích, protože se v nich celá narovnáte, zpevníte a budete působit krásněji a sebevědoměji), dále oblíbené šátky, klobouky, koženou bundu, pokud ji nosíte, prostě cokoliv, co vás rozradostňuje.
… doplňky
Chcete smyslné fotografie pro muže svého srdce?
V tom případě je The best krásné spodní prádlo, apartní poloprůhledný župánek a již zmíněné lodičky na jehlovém podpatku. Kromě toho se v ateliérech většinou najde spousta doplňků – od boa přes vějíře, klobouky, průhledné šifony, tyl, zrcadla, různá barevná pozadí na dokreslení atmosféry…
Stavíte úplně nový web nebo rebrandujete značku?
Tady jsou velmi žádané „drobnosti“, které vás a vaši značku charakterizují. Píšete vlastní rukou do diáře? Nějakým zajímavým perem? Nebo dáváte přednost online plánovačům? Jedinečný šperk, váš osobní diář, telefon, notebook, sponka do vlasů, hrnek na kafe nebo čaj, náhrdelník, náramek, cokoliv, co je vaší součástí.
Pokud si nejste jistá, i takový 20minutový brainstorming s fotografem/kou po telefonu vnese hodně světla a kreativity do celého procesu. A výsledkem je naprosto jedinečný detail, který rozhodně nebude mít žádná jiná žena na webu.
A pokud máte za sebou proces vybírání brandových barev a fontů a ustálenou paletu, je skvělé mít doplňky nebo i oblečení v těchto brandových barvách.
… kde se budeme fotit
Ateliér? Exteriér?
Tady se rozhodujte jednak podle naturelu a jednak podle denní doby nebo počasí.
Každý z nich má svá pro i proti.
Ateliér (i u vás doma) je naprosto skvělý v tom, že se nemusíme omezovat a můžeme všechno, co chceme. Můžeme fotit i glamour nebo střídat rekvizity. Máme se kde nalíčit a nemusíme hledat kavárnu s velkými okny a dostatkem světla (i když už i v Černé Madoně v Praze klientka požádala personál a byla vyslyšena). Ateliér je rovněž skvělá volba pro introverty a vůbec pro ty, kteří by se venku před okolocourajícími lidmi styděli.
V exteriérech se naproti tomu skvěle cítí extroverti. Venku se dá fotit v podstatě všude, krásné fotografie mohou vzniknout doslova za humny nebo třeba okolo paneláku. Ale aby byly co nejlepší, je důležité vyhmátnout správnou denní dobu.
V zimě je tma už v půl páté, a tak zbývá na fototvorbu znatelně kratší čas než v létě.
Spousta lidí vnímá jako nejlepší počasí, když svítí slunce a je kráááásný slunečný den.
To sice je, světlo je až do večera, ale úplně nejlepší na focení je měkké světlo. To je pár hodin po rozbřesku a pak navečer. Mezitím je slunce vysoko a stíny jsou ostré a tvrdé, což se dá využít jen v určitých případech.
A tak se to vůbec nezdá, ale naprosto ideální počasí na focení je pod mrakem. Je měkké rozptýlené světlo, stíny téměř žádné a toto světlo je velmi lichotivé. Obzvlášť ženám.
A déšť nebo sníh? V extrémních podmínkách vznikají fakt skvělé a jedinečné fotografie už jen tím, že jako rekvizitu můžeme použít designový poloprůhledný deštník nebo kulicha. Nebo se necháme popršet či zasněžit a takové kapky nebo vločky na vlasech… Hmmmm…
… pózy
Jedna moje klientka asi měsíc před focením velmi poctivě hledala fotografie žen. Studovala, jak se tváří a v jaké pozici mají ruce a celkově jak vypadají. A jak by to chtěla i ona.
Ano, inspirace je důležitá. Získáte tak představu, co v žádném případě neakceptujete a jak asi byste chtěla na fotografiích vypadat.
Dál už je to většinou na fotografovi/fotografce.
Když si totiž vzájemně sednete a necháte se vést, je to čirá radost, která se pak projeví i na výsledných fotografiích.
Jste na nich vy – přirozená, uvolněná, krásná, zářící.
Odcházíte s pocitem dobře vykonané práce a těšíte se na výsledné společné dílo.
A co se děje mezitím?
Tedy mezi nafocením stovky (i dvou stovek a více) fotografií a předáním těch nejlepších?
Fotograf probere fotografie a vymaže ty nepovedené.
Všechny ty, kde mrknete, kde se pohnete vy nebo on/a, kde zaúřadovalo světlo, kde není správně zaostřeno a tak podobně.
Zpracuje náhledy těch nejpovedenějších a pošle vám je k výběru.
Vy to proberete sama nebo případně i s rodinou a napíšete, které jste si vybrala.
Ty on pak (většinou po nocích) zpracovává a upravuje.
Zjemňuje vrásky, odstraňuje pupínky, upraví prostředí, tonalitu a barevnost snímku, doladí.
A proč po nocích? Protože mu na monitor nic jiného nesvítí a protože na to má ten správný klid.
A dál už postupuje podle toho, jak jste se domluvili. Pošle přes úschovnu, google disk nebo skryté album na zoneramě na heslo.
A těší se na vaše zhodnocení
Autorka: Helena H-Ellen Konečná
Odkaz