Vyberte stránku

Vyšetření bolesti zad

 

Do ordinace vchází nejistá starší žena. Chce pomoci s bolestí zad, která ji už delší dobu trápí. Doptávám se jí ještě na několik (pro ni překvapivých) věcí a píšu si komplexní a podrobnou anamnézu.

Hned v rozhovoru mne zaujme, že měla komplikovanou operaci slepého střeva. Již podle rozhovoru mám v hlavě představu, co všechno budu vyšetřovat.

Nejprve si udělám několik rutinních neurologických vyšetření a neurologických klinických testů, abych mohla vyloučit závažná neurologická onemocnění. Následuje komplexní vyšetření fyzioterapeutické. A v neposlední řadě vyšetřuji jizvu po komplikované operaci slepého střeva.

 

 

Jizva jako spouštěč bolesti zad

 

Moc mne nepřekvapí (pacientku naopak velmi), když se při vyšetření jizvy a srůstů ozvou typické bolesti v zádech, které pacientku již několik let trápí. Proto jí jizvu ošetřuji a učím ji, jak se o mnoho let starou jizvu a srůsty v břiše starat. Na úplný závěr jí ještě přidám jeden cvik, při kterém se jí krásně zaktivuje hluboký stabilizační systém páteře.

 

Velké překvapení při druhé fyzioterapii

 

Do ordinace plavně vchází usměvavá starší paní, která vyzařuje úplnou radost a štěstí. Koukám jako blázen. Hned povídá: „Další ošetření nepotřebuji, já jsem tu terapii nechtěla rušit, protože jsem vám osobně chtěla moc poděkovat.“

Ve zkratce jsem se dozvěděla, že je v invalidním důchodu kvůli urputným dennodenním průjmům, které ji mnoho let provází (což se mi při prvním rozhovoru styděla říci). Vždy, když se někam vydala, tak cestu trasovala podle dostupných WC po cestě. Neuvěřitelné soužení. Dříve chodila na WC více jak 10x za den a ani nevycházela z domova, po silných prášcích to bylo zhruba „jen 5x za den“ a už se o sebe mohla trochu lépe postarat, ale na návštěvy a pokec s kamarádkami se chodit styděla.

Po ošetření jizvy chodí na WC jen 2x za den! Ani ve snu ji nenapadlo, že by to ještě bylo možné. A rozhodně ne po jediné návštěvě u fyzioterapeuta. Považuje to za zázrak. Ty roky trápení jsou pryč! Je natolik plná elánu a energie, že zrušila invalidní důchod a moc chce zase pracovat. Pří rozloučení si dlouho tiskneme ruce a obě máme pusy od ucha k uchu. Prostě další den, jak má být!

Autorka: Mgr. et Mgr. Jindřiška Mlčková
Profil

Shares