Vyberte stránku

Proč řešit zajištění na důchod pomocí investování, když přeci dostaneme státní důchod? Statistiky mluví v tomto ohledu za vše. Podle průzkumů jsou v současnosti průměrné platy žen o takřka 7 tisíc korun nižší než ty mužů. Platový rozdíl pak mívá dopad na důchody žen, protože bývají menší, a to průměrně o pětinu. Zároveň ženy dle statistik žijí průměrně o šest let déle než muži.

Nejenom tedy že ženy žijí déle, ale po tuto delší dobu musí vystačit s nižším důchodem než muži. Zároveň se současnou reformou důchodového systému je velmi těžké odhadovat, zda pro mladší generace bude důchod, ze kterého bude možné vyžít, vůbec dostupný.

Proto je vhodné na důchodové zabezpečení myslet a řešit ho více „po vlastní ose“.

 

Nyní se tedy pojďme podívat, jaké máme investiční možnosti a jak nad důchodem přemýšlet.  

 

Kolik investovat?

Na základě historických výnosů akciových trhů lze zde uplatnit jednoduchou poučku: z měsíčně zainvestovaných 1 000 Kč do diverzifikovaného akciového portfolia budete mít za 30 let 1 milion Kč (v reálných číslech, tedy očištěných o inflaci, a v realistické variantě, jak vidíte na grafu vypočítaného na základě historických výnosů). Z tohoto 1 milionu Kč máte šanci mít na důchod 5 000 Kč pasivního příjmu měsíčně (opět v reálných číslech, tedy přepočteno na aktuální hodnotu).

Pokud byste tedy například chtěli mít v důchodu pasivní příjem 30 000 Kč měsíčně a máte před sebou 30 let na investování, je potřeba investovat 6 000 Kč měsíčně.

Co bych tady ráda zdůraznila je to, že není vhodné se svými investicemi čekat na dobu „až“ (až odrostou děti, až budu mít více peněz, … doplňte si sami). Funguje tady totiž něco, co lze nazvat „daň za čekání“. 

Na dlouhém období vám totiž hodně pomáhá složené úročení a díky tomu i z nepříliš velkých částek můžete mít krásné zisky. Pokud budete s dlouhodobým investováním otálet, složené úročení bude mít menší čas začít fungovat naplno a o to více budete muset investovat, abyste získali srovnatelný výsledek.

Proto i pokud nyní máte například 1 000 Kč měsíčně, investujte. I to z vás za 30 let s velkou pravděpodobností udělá milionáře.

Státní produkty

V rámci státních produktů určených pro investování na důchod je v současnosti možné najít tři produkty:

  • Penzijní připojištění
  • Doplňkové penzijní spoření
  • Dlouhodobý investiční produkt

Penzijní připojištění je starý systém státního důchodového spoření a nevyplatí se prakticky v žádném situaci kromě té, kdy máte do důchodu již jen pár let. Jeho zhodnocení je totiž výrazně nižší než inflace. Pokud tedy máte do důchodu 10 let a více, je jeho používání nesmyslné.

Jedinou jeho výhodou je, že polovinu svých investic můžete z tohoto produktu vybrat bez jakýchkoliv sankcí. To může být vhodnou variantou pro ty jedince, kteří chtějí mít své peníze na důchod zainvestované do mnohem flexibilnější investice, u které se budou moci do budoucna rozhodnout, kdy si z ní své peníze vyberou.

Ideálně tedy pokud je to vaše situace, polovinu naspořených peněz vyberte, ale zbytek převeďte do novějšího systému doplňkového penzijního spoření. O tento převod si musíte zažádat: pokud jste to ještě neudělali a máte státní důchodový produkt již více než 12 let, tak možná budete stále ještě ve starém důchodovém systému.

 

Doplňkové penzijní spoření je už mnohem zajímavějším produktem na investování na důchod. Nabízí totiž možnost výběru několika rizikových profilů, díky čemuž můžete investovat i do mnohem dynamičtějších nástrojů s potenciálně vyšším ziskem. Při dlouhodobém investičním horizontu je vhodnější volit spíše dynamický profil než konzervativní.

Co je ale nevýhodou DPS jsou poměrně vysoké poplatky. Bohužel tyto poplatky prakticky vymažou státní podporu, na kterou u DPS máte nárok.

 

Nejnovějším produktem v rámci státního důchodového spoření je dlouhodobý investiční produkt. Ten je ze všech tří produktů nejvíce flexibilní z hlediska možnosti výběru, do čeho budete investovat. Spadá pod něj totiž široká nabídka nástrojů a můžete se vybrat ten, který pro vás bude nejvíce vhodný.

Zároveň DIP nenabízí již pouze penzijní společnosti, jak bylo zvykem u státních produktů v minulosti, ale i mnohé investiční platformy či fondy. Díky tomu se dají najít i nabídky, které mají poměrně příznivé poplatky. Nevýhodou ovšem je, že oproti „penzijkům“ zde nedostanete žádnou státní podporu.

 

Co je vhodné zmínit na závěr státních produktů je, že všechny nabízejí daňové zvýhodnění, nicméně za různých podmínek. Nejpříznivější je u DIPu, kde si ze základu daně můžete odečíst veškeré vaše investice do maximální výše 48 000 Kč, a to právě již od výše investice 1 Kč. To vám ročně může ušetřit až 7200 Kč ročně na daních.

 

Nestátní investování na důchod

Státní produkty na důchod mohou být dobrým doplňkem, ale za mě určitě ne základním stavebním kamenem investování na důchod. Základ by měl být totiž vytvořený z investičního portfolia, ze kterého si můžeme peníze vybrat tehdy, když je potřebujete, a udělat si tak důchod tehdy, když ho chceme vy. Ne, když vám ho povolí stát.

Vzhledem k tomu, že velmi často do důchodu před sebou máte ještě desítky let, je vhodné na důchod investovat co nejvíce dynamicky. K tomu velmi vhodně slouží akciové nástroje, především akciové fondy.

Investovat do akciových fondů je v současnosti možné několika způsoby:

  • Přes robo-advisory
  • Přes brokera
  • Přes finanční poradce
  • Přes banky

 

Zlatá střední cesta z hlediska náročnosti je varianta přes robo-advisory.

Robo-advisor je platforma, která vám na základě vstupního dotazníků sestaví investiční portfolio, které bude brát v potaz jak váš časový horizont, tak postoj k riziku. Následně stačí zadat pouze trvalý příkaz a platforma bude investovat do daného portfolia za vás.

Tato varianta je vhodná pro jedince, kteří znají základy akciového trhu, ale nevěří si natolik, aby si sami sestavovali své portfolio. Z hlediska poplatků je tato varianta z těch levnější. Z českých robo-advisorů je nejoblíbenější platformou Portu.

 

Další možnou variantou je investovat přes brokera.

V tomto případě se jedná o platformu, která je prostředníkem mezi vámi a burzou. V tomto případě již nemáte žádného „robota“, který by vám pomáhal vybrat, do čeho investovat, ale tato volba bude zcela na vás. Proto je tato volba vhodná pro ty jedince, které baví zkoumat akciové fondy a už této oblasti poněkud více rozumí. Odměnou za to je tato varianta tou nejlevnější.

Mezi oblíbenými brokery naleznete Degiro či Interactive Brokers.

 

Třetí možností akciového investování jsou investice přes finanční poradce.

V tomto případě jsem se ve své praxi setkala jak s dobrými příklady, tak s velmi smutnými příklady, ať už z hlediska výběru portfolia, tak nastavení naprosto šílených poplatků.

Pokud oceňujete lidskou pomoc se sestavením svého investičního portfolia, najděte si poradce, kterému budete věřit a který vám nejenom bude prodávat produkty, ale i vás bude edukovat a vysvětlovat vám, co a jak funguje.

Zároveň pozor na poplatkovou strukturu: není výjimkou platit vstupní poplatek až do výše 5 % a správní (tedy každoroční) poplatek mezi 2-3 %. To ale bohužel opravdu není to, co byste měli chtít.

 

Poslední variantou investování je přes banky.

Osobně tuto variantu považuji jako tu nejméně zajímavou. Nejenom že bankám prakticky vždy platíte opravdu velké poplatky, ale též zde nedostanete za oplátku většinou ani žádnou službu či adekvátní poradenství.

Proto je toto variantou, kterou bych doporučila nejméně.

 

Co je tedy to „správné“ řešení?

Pro každého bude to „správné“ řešení jiné. Zatímco někdo není vůbec příznivcem státních produktů, protože neumožňují vybrat si peníze kdykoliv, pro někoho může být například daňové zvýhodnění státních produktů vítaným bonusem.

Stejně tak v rámci nestátních produktů pro každého bude vhodná pravděpodobně jiná varianta, závisle na tom, jak moc investování rozumí a jak moc lidské pomoci ocení.

Co je ale podle mě ze všeho nejdůležitější je vůbec udělat první krok a začít. Ideálně s menšími částkami, ať si vytvoříte pravidelný návyk, ale zároveň se naučíte rozumět trhu. Vaše budoucí já vám za to poděkuje.

 

Rozumějte tomu, jak fungují vaše investice

Dovolím si ještě radu na závěr.

Spousta jedinců, která začne investovat na dlouhodobý horizont, očekává dlouhodobé průměrné zisky v krátkém období. Tak to ale nefunguje.

Akciové trhy nabízejí dlouhodobé průměrné zhodnocení 7-10 %. Nicméně zatímco jeden rok mohou jít do – 20 %, další rok mohou přičíst + 30 % a je to naprosto normální. O co nám tady jde je dlouhodobý průměrný zisk.

Kvůli své kolísavosti akciové fondy nejsou vhodné pro krátké období. Naopak v dlouhém období se jedná o jedny z nejvýnosnějších nástrojů při poměrně přijatelné míře rizika.

Bohužel ale právě krátké období je to, s čím má spousta investorů problém: jakmile vidí, že se po několika měsících jejich investice nezhodnocují tak, jak by očekávali, okamžitě peníze vybírají a s investováním končí. Neudělejte i vy stejnou chybu.

Potřebujete s investováním pomoci?

Tak se na mě neváhejte obrátit. Jsem certifikovaná finanční poradkyně se zaměřením na etické a ekologické investování.

Můj projekt pod názvem Za lepší život naleznete na:

Stejně tak vás moc ráda přivítám ve své FB investiční skupince čistě pro ženy, kde sdílím pravidelně spoustu tipů z investičního světa. Přidat se můžete i do mého newsletteru, kde získáte po přihlášení mini e-book s tipy, jak investovat i s málem.

Shares