Vyberte stránku

Online svět je přeplněný. I pomalejší podnikatelé už do online podnikání naskočili. Potřebujete rozvíjet své know-how a nabídnout něco cenného.

Chcete předběhnout konkurenci, ale učíte se ze stejných (českých) zdrojů? A nebo už se vaše konkurence dokonce vzdělává od zahraničních expertů. Má rychlý přístup k aktuálním trendům a novinky hned zavádí do praxe. A vy jen čekáte, až k vám informace konečně dorazí v češtině.

Chcete vytěžit maximum ze zahraničních kurzů?

 

Jak porozumět zahraničním expertům z online podnikání

 

Pojďme na to krok po kroku.

 

ROZDĚLILA JSEM PRO VÁS ANGLIČTINU NA 3 ÚROVNĚ:

Úroveň 1: Non-native speakers

Porozumějte nerodilým mluvčím angličtiny.

Nerodilí mluvčí většinou nepoužívají tak rozmanitou slovní zásobu a složité výrazy.

Příklady:

Sigrun Gudjonsdottir  – Učí o online podnikání a mluví celkem pomalu. Vypište si slovíčka, která často používá. Zjistíte, že tahle slovíčka často opakuje. Sigrun považuji za naprosto skvělý začátek, jak proniknout do angličtiny z online podnikání.

Esther de Charon de Saint Germain – Tahle Holanďanka vás  zaujme svým netradičním vystupováním a výraznou osobní značkou.

Lenka Lutonská – Původem Slovenka, nyní žije ve Velké Británii. Používá pokročilejší výrazy z koučování a práce s energií. Naučte se základní slovní zásobu z jejího oboru a snadno porozumíte.

 

Úroveň 2: Native speakers

Porozumějte rodilým mluvčím.

Vzdělávejte se o online podnikání přímo od expertů z oboru. Já ráda sleduji Marie Forleo, Amy Porterfield a Jeffa Walkera.

 

Úroveň 3: Native speakers advanced

Nejtěžší kategorií jsou rodilí mluvčí s netradičním přízvukem, velmi rychlou řečí a hlavně používající specifické výrazy, zkracování řeči a slangy.

Já do této kategorie řadím Denise Duffield-Thomas.

 

Případové studie

 

Úroveň 1:

Mým klientům se z falešného začátečníka na úroveň “rozumím rodilým mluvčím” podařilo dostat zhruba za 6 – 10 měsíců.

Karolína Z. byla věčná začátečnice. Rodině nejdřív ani nepřiznala, že už se opět učí anglicky. Začínala už hodněkrát.

“Moje děti už mluví anglicky líp než já,” přiznala mi na první lekci.

Stanovili jsme konkrétní cíl – za 10 měsíců porozumí Sigrun.

 • Zaměřila se tedy přímo na zdroje od Sigrun.
 • Vybírala si videa s anglickými titulky.
 • Nejdřív si přečetla a v klidu přeložila transkript mluveného slova.
 • Následně poslouchala a zároveň četla transkript .
 • Na lekcích (https://www.anetajirkova.cz/individualni-lekce/) mi potom o videu vyprávěla, takže hned musela aktivně používat nová slovíčka a tím si je lépe zapamatovala.

 

Trénovala, trénovala a trénovala.

Karolíně také hodně pomohlo, že už od začátku sledovala seriál Přátelé. Nejprve moc nerozuměla, ale jelikož už seriál znala, mnohé si domyslela. Nejprve vůbec nerozuměla. Nevzdala to, pravidelně sledovala a postupně se zlepšovala.

Tip 1: Sledujte seriál, který máte rádi a už ho znáte. Bude vás bavit, i když mu zpočátku úplně neporozumíte.

Tip 2: Přátelé jsou skvělá volba. Používají velmi praktickou angličtinu. Oblíbený je také seriál This is us.

 

Úroveň 2:

Karolína mi řekla: “Už rozumím Sigrun. Teď chci rozumět Marie Forleo.”

Vystoupat z předchozí úrovně na úroveň 2 se ji podařilo za rok.

 

Co Karolíně pomohlo:

 • Přestala se učit angličtinu. Učila se o svém oboru, ale v angličtině.
 • Karolínu baví online podnikání a mindset.Cílem tedy bylo porozumět expertům z online podnikání, lepší angličtina už byla nutnost a příjemný bonus zároveň.
 • Trénovat jen na jedné konkrétní osobě doporučuji spíše v začátcích. Karolína už se zaměřila na různé experty z online podnikání.
 • Trénovala poslech a četbu, rozšiřovala slovní zásobu z oboru.
 • Četla nahlas, aby trénovala svoji výslovnost
 • Pravidelně zkoušela samomluvu a u toho se nahrávala.
 • Vysvětlovala video, zkoušela využít nová slovíčka v řeči.
 • Psala příběhy, ve kterých používala nová slova.

 

Úroveň 3:

Krásně svůj pokrok popsala Martina Taubrová, která ke mně přišla s velmi pokročilou angličtinou. Už tehdy sledovala seriály v angličtině a vzdělávala se výhradně v angličtině.

Společně jsme se zaměřily na trénink mluvení.

Z rozhovoru:

“V mém oboru v České republice nejsou žádné vzdělávací kurzy. Respektive jsem to já, kdo je tady teď nabízí. Takže já se musím bezpodmínečně vzdělávat jenom v zahraničí a kdybych to nedělala, tak vlastně zůstávám pořád na místě.”

Martina vytváří velmi žádané a rychle vyprodané kurzy Bachových esencí. Do ČR přináší velmi cenné know-how. Na kurzech v angličtině se aktivně zapojuje a odnáší si z nich maximum. Získává mnohem víc než pasivní pozorovatelé.

Na lekcích jsme se zaměřily přímo na trénink mluvení o jejím oboru. Nejprve mě vlastně učila a v angličtině vysvětlovala Bachovy esenci. Potom jsme se pustily i do témat z osobního rozvoje, stále spolu trénujeme mluvení a rozšiřujeme slovní zásobu o pokročilé výrazy. Jak naše lekce probíhají a co ji to přineslo Martina popisuje v rozhovoru

 

Tip na závěr

 

Pokud chcete zvýšit motivaci a vidět pokroky, musíte si ty pokroky také měřit.

Máte větší slovní zásobu? Pravidelně se testujte testem slovní zásoby. http://testyourvocab.com/

Mluvíte lépe? Nahrávejte se. Když si potom pustíte staré nahrávky, zjistíte, zda se vaše mluvená angličtina zlepšila.

 

A co když stále nerozumíte?

 

Nezoufejte. Dokonce ani rodilí mluvčí angličtiny si často navzájem nerozumí. A mívají nedorozumění. To je v pořádku, my všichni se učíme.

Podívejte se na Skoty, kteří málem zbořili výtah. Výtah je ovládán hlasem, ale skotské angličtině nerozumí a žádá je, aby mluvili anglicky.

 

 

 

Jmenuji se Aneta Jirková https://www.anetajirkova.cz/ a jsem lektorka angličtiny pro cílevědomé profesionály. Zaměřuji se na angličtinu pro online podnikání. Pomůžu vám s podnikatelskou angličtinu, díky které můžete rozvíjet svůj business.

Podnikatelskou angličtinu také trénujeme na kurzech. https://www.anetajirkova.cz/kurzy/nastartujte-anglictinu/ Svůj kurz jsem rozdělila do jednotlivých masterclass, které lze kupovat jednotlivě. Lekce jsou inspirovány těmito leadeři, které zmiňuji výše. Témata budou vždy aktuální, ale zároveň plná slovní zásoby použitelné do budoucna. Přihlaste se do kurzu https://www.anetajirkova.cz/kurzy/nastartujte-anglictinu/  a rozvíjejte svoje podnikání díky angličtině.

Shares