Vyberte stránku
Práce na počítači na naše tělo klade poměrně vysoké nároky. Bolí vás tak nějak normálně záda? Nebo za krkem? Brní vás prsty? Pak byste určitě neměla minout těchto pět jednoduchých cviků.
U všech cviků platí, že byste neměla cítit žádnou bolest.
 

1) Protažení předloktí a zápěstí

 

Proč cvičit tenhle cvik: uvolní vaše zápěstí, pomáhá předcházet syndromu karpálního tunelu
Jak: V sedě nebo ve stoje. Ohněte pravou ruku směrem za dlaní, loket je natažený. Druhou rukou protáhněte. Vydržte dvacet vteřin a povolte. Ruce vyměňte.
Protažení zápěstí

2) Protažení šíje

 

Proč cvičit tenhle cvik: uvolní šíjové svaly, pomůže zmírnit bolesti šíje i hlavy
Jak: V sedě. Pomalu kývněte hlavou, jako na souhlas. V dolní poloze přitáhněte bradu co nejvíce ke krku. Klidně dýchejte, nadechněte se alespoň třikrát. Můžete cítit napětí na šíji nebo i hlavě. Rozhodně by vás cvik neměl bolet.

 

3) Uvolnění hrudní páteře

 

Proč cvičit tenhle cvik: zbaví vás napětí v oblasti mezi lopatkami
Jak: Postavte se asi krok / krok a půl od zdi a opřete se o ni předloktími obou rukou. Paže jsou na trochu větší šířku než vaše ramena. Nyní pomalu přibližujte hrudník ke zdi. Nezapomeňte dýchat.

 

4) Dřep

 

Proč cvičit tenhle cvik: udržuje rozsah v kyčelních a kolenních kloubech
Kdy ho necvičit: pokud máte obtíže s koleny
Jak: Ideálně s patami na zem a s koleny, která směřují nad špičky (nepadají ani dovnitř, ani ven).
Jak jinak: Pokud vás u běžného dřepu bolí záda, kolena a nebo vám prostě nejde, zkuste udělat dřep vsedě. Sedněte si na židli, na gauč nebo do křesla a nohy opřete o trochu nižší předmět, například o podnožku. Budete tak ve dřepu, který ale zdaleka nebude tolik zatěžovat vaše klouby – a přesto budete těžit z jeho benefitů.

 

+ 1 Aktivní stoj

 

Proč cvičit tenhle cvik: pomůže vám lépe zapojit svaly celého těla
Jak: Zujte si boty a postavte se. Pokrčte prsty a stáhněte nohu jako kdybyste se chtěla vejít do malých a úzkých bot. Povolte. Přeneste váhu na pravou a potom na levou nohu. Teď na obě nohy rovnoměrně. Vytáhněte se za temeno hlavy nahoru. Otočte ruce dlaněmi vpřed. Nadechněte se a vydechněte. Usmějte se 🙂

 
Jsem ráda, že jste dočetla až sem. Nezapomeňte si zacvičit.
 
 
Autorka: Eva Procházková
Profil
Shares