Vyberte stránku

O sebepřijetí se hovoří celkem často. Hodně lidí si v dnešní době uvědomuje, že pokud chce žít spokojený a naplněný život, je potřeba se dobře znát, respektovat sebe a své hodnoty a žít s nimi v souladu. A i když to zní logicky, tak někdy s tím, co nám bylo dáno “do vínku”, to úplně tak jednoduché není.

Jako osobní koučka se již nějakou dobu zabývám rozvojem lidského potenciálu. A právě sebepřijetí je téma, se kterým se na své cestě setkává každý, kdo se do osobního rozvoje pustí. Připravila jsem pro vás článek, ve kterém vám více přiblížím, co sebepřijetí skutečně je a jakým způsobem ho dosáhnout.

 

Co je vlastně sebepřijetí

Uvědomujeme si plné právo na existenci

V první řadě si potřebujeme uvědomit, že přijmout sám sebe neznamená, že musíme být se vším, co k nám patří, spokojení, že nemůžeme chtít udělat změnu. Takhle to není. Přijetí znamená, že víme, kdo jsme a žádnou část své osobnosti nepopíráme. Nutno dodat, že nepopíráme ani své přednosti. Protože paradoxem je, že někdy popíráme třeba i to, co umíme a v čem jsme dobří. Uvědomujeme si tedy, že máme plné právo na existenci a jsme v pořádku takoví, jací zrovna teď jsme.

 

Víme, kdo jsme, a vnímáme svoji odpovědnost

Každý člověk je jedinečný, ať jsme štíhlí, obézní, společenští, nespolečenští, úspěšní, neúspěšní. Doplňte si sem jakoukoliv vlastnost, emoci, myšlenku. Ve chvíli, kdy se skutečně přijímáme, tak jsme si vědomi svých kladných i záporných stránek a hlavně za ně neseme odpovědnost. Známe své slabé a silné stránky. Nebojíme se dělat chyby. Nekritizujeme se za své myšlenky. Známe své vlastní hranice. Jsme si vědomi vlastních potřeb a hodnot. Máme se sebou soucit a pochopení.

 

Sebepřijetí neuspěcháte

Než se pustíte na cestu sebepřijetí, je dobré si uvědomit, že se jedná o dlouhodobější proces, který vede skrze sebepoznávání. Věnujete hodně pozornosti svým pocitům, emocím, tělu i myšlenkám. Postupně si připomínáte a přijímáte, kdo jste a čím vším jste si v životě prošli. 

Součástí procesu sebepřijetí je pochopení, soucit a s nimi spojená vnitřní odpuštění. Setkáváte se se svým vnitřním dítětem a jeho zraněními, postupně zakoušíte jeho pocity a budujete si s ním vztah. Máte s ním, a tím i sami se sebou, pochopení, zažíváte vzájemný soucit, dochází k vnitřnímu odpuštění a tím poznáváte, kdo jste, jaké jsou vaše potřeby, hodnoty a respektujete své hranice.

Sebepřijetí často nebývá lehké. Nechceme cítit svá zranění a vidět své nedostatky. Proto je potřeba nabrat odvahu, trpělivost a vytvořit si podporující a bezpečné prostředí. A pokud se obáváte, že na to sami nestačíte, nebojte se obrátit na průvodce, který s vámi tuto cestu projde.

 

Co vám sebepřijetí přinese

V úvodu tohoto článku jsem zmínila, že sebepřijetí je nezbytné, pokud chceme žít spokojený a naplněný život. Skrývá se v něm ale ještě mnohem víc. Upřímné přijetí sebe sama nám dodá pevné základy a díky tomu nás potom téměř nic nedokáže rozhodit. A když ano, tak se dokážeme rychle postavit zpět na nohy.

Při sebepřijetí pociťujeme vděčnost za to, co máme, i vědomí toho, co všechno mít můžeme. Chuť sdílet. Daří se nám přirozeně přijímat, odmítat a soustředit se na věci, které nám dávají smysl. Máme schopnost být sám sobě na prvním místě a necítit vinu z odmítání druhých. Vnímáme pocit vnitřního a zároveň vědomého klidu.

 

Jak souvisí sebepřijetí a úspěch v podnikání

Pokud neznáme sami sebe, nerespektujeme své potřeby a ignorujeme své vlastnosti, negativně se tento postoj promítá do všech oblastí našeho života. Podnikání nevyjímaje. Pokud neznáme skutečně své tužby a přání, své hodnoty, tak se podvědomě můžeme snažit svůj chybějící pocit přijetí nahradit pocitem přijetí zvenčí. I toto je jeden z důvodů, proč vznikají například následující situace:

  • Snažíme se vymyslet nový produkt, ale nikdy s ním nejsme spokojení. Žádná verze nám nepřijde dostatečná.
  • Je pro nás důležitý úspěch na sociálních sítích. Pravidelně kontrolujeme, kolik máme fanoušků, kdo dal “lajk” našim příspěvkům apod.
  • Neustále kontrolujeme prodeje. Pokud prodáváme, cítíme se dobře. Pokud ne, zažíváme nejistotu a nespokojenost.
  • Snažíme se pomáhat druhým, ale z nesprávných důvodů.
  • Ve chvíli, kdy jsme s něčím úspěšní, tak místo toho, abychom udělali něco pěkného pro sebe, tak chceme být ještě lepší.

A tak dále.

 

Důležité je uvědomění skutečného záměru

Samozřejmě je zcela v pořádku vyvíjet produkty, snažit se dosáhnout přijetí na sociálních sítích, pomáhat ostatním apod., a ještě k tomu se z toho cítit dobře. Ale je potřeba si uvědomovat, co vás k tomu vede. A odhalit, jestli se nesnažíte pouze zaplnit nespokojenost ve vašem životě jinými zdroji.

Ve chvíli, kdy si uvědomíte svůj skutečný záměr, tak vás žádný úspěch či neúspěch v podnikání nevyvede z míry.

 

Praktické cvičení

Připravila jsem pro vás praktické cvičení, které vám pomůže v uvědomění, jak na tom vlastně se sebepřijetím jste. Vytvořte si kolem sebe klidné a pohodlné prostředí a zkuste si upřímně odpovědět na následující otázky. Doporučuju si buď říkat nahlas, psát na papír, nebo klidně obojí. Naopak nedoporučuju si odpovědi představovat jen v hlavě.

 

Vezměte si tužku a papír a pusťte se do toho

Pro dobré naladění na sebe začněte tímto kratším cvičením:

 

Co se vám právě honí hlavou?

Odpověď………………

 

Jak se u toho cítíte?

Odpověď………………

 

Kde se vám to koncentruje na těle?

Odpověď………………

Zavřete oči a dejte tomu místu, na jak dlouho potřebujete, svou pozornost.

 

Následně pokračujte k dalším otázkám:

 

Co pro vás znamená přijetí a sebepřijetí?

Odpověď………………

 

Přijímáte se? Odpovězte na stupnici 1-10 (10 znamená ano, přijímám se) a pocitově, první, co vás napadne, nic není špatně ani dobře.

Odpověď………………

 

Co už na sobě přijímáte? Klidně se rozepište.

Odpověď………………

 

Jaký pocit ve vás to, co na sobě přijímáte, vyvolává?

Odpověď………………

 

Kde se vám přijetí koncentruje na těle? Pokud chcete, dejte tělu zase na chvíli svoji plnou pozornost.

Odpověď………………

 

Co ve vašem životě je tím, co na sobě přijímáte, ovlivněno?

Odpověď………………

 

Jak se to promítá do vašeho podnikání?

Odpověď………………

 

Co na sobě naopak nepřijímáte?

Odpověď………………

 

S jakými pocity máte to, co na sobě nepřijímáte, spojené?

Odpověď………………

 

Kde se vám ty pocity koncentrují na těle? Pokud chcete, dejte tělu zase na chvíli svoji plnou pozornost.

Odpověď………………

 

Co je tím, co na sobě nepřijímáte, ve vašem životě ovlivněno?

Odpověď………………

 

Jakým způsobem to ovlivňuje vaše podnikání?

Odpověď………………

 

K jaké změně/změnám ve vašem životě a podnikání dojde, když to přijmete?

Odpověď………………

 

Je pro vás teď důležité pro sebe udělat nějaký další malý krůček? Pokud ano, jaký?

Odpověď………………

Pokud vás seberozvoj skutečně zajímá, ráda vás uvítám u svého newsletteru, ve kterém s vámi budu čas od času sdílet další inspirativní a praktická témata.

 

Jak se ještě více podpořit

Téma sebepřijetí je komplexní a dlouhodobá záležitost. Pro ty, kteří se chtějí podpořit zábavnější formou jsem vytvořila speciální hru s názvem Ventilátor. Jedná se o hru s kartičkami, kterou můžete hrát sami či s partnerem. Pomůže vám lépe poznat své emoce a aktivně s nimi pracovat. Pokračování hry v podobě dalších verzí brzy najdete na mých stránkách.

Pokud byste se ovšem na sebepřijetí chtěli zaměřit více do hloubky, ráda se s vámi setkám na koučovacím sezení. A to buď individuálně, nebo, pokud se vám lépe rozvíjí v páru (ať už s kamarádkou, kolegyní, partnerem…), na koučinku ve dvou.

Autorka: Kateřina Lubasová

Přidejte se k facebookové skupině pro podnikatelky

Shares