Vyberte stránku

Pokud jste podnikatelka a máma, jistě řešíte, jak sladit osobní a pracovní život. Kde je ta hranice mezi prací a rodinou a jak ji nastavit, aby vám fungovala.

Work-life balanc je aktuální téma. Na jednu stranu se samy zahlcujeme množstvím aktivit a na druhou stranu chceme všechno stíhat a být u toho v pohodě.

Většina konzultací s novými klientkami poslední měsíce začíná takto.

„Mám 3 děti, podnikám, do toho pracuji na ½ úvazek v rodinné firmě, o víkendech na zakázku peču dorty. Máme dům se zahradou, o který se starám. Jsem závislá na sociálních sítích, stále konzumuji obsah, vzdělávám se a sleduji strategie, jak podnikat. Jsem trochu zahlcená, pomůžete mi?“

Není náhoda, pokud jste se v určitých bodech poznaly. Jak říkám, tento scénář se s drobnými obměnami opakuje, takže fakt nejste jediná.

 

Spousta žen podnikatelek je zahlcená. Čím to je?

Neumí říkat ne.
Chtějí být všude, sledovat všechno, neustále se inspirují.
Musí vše dělat samy. Jsou nezastupitelné.
Nemají jasně dané priority. Pokud mají, nerespektují je.
Neznají svoji přirozenost a absolutně nejsou ve flow.
Nepracují se svými vnitřními limity a vzorci z dětství.

Dobrá zpráva je, že se všemi výše zmíněnými body se dá pracovat. Co mě a mé klientky poslední dobou hodně oslovuje je začít vnímat svou přirozenost a fungovat ve flow.

Existuje spousta návodů a pouček, jak žít work-life balanc. Sama jsem work-life balanc koučka a za svou praxi jsem sestavila také několik návodů, jak na to. Vtip je v tom, že to nejsou univerzální návody, které budou fungovat všem. Vy když ten návod nebo tipy vezmete, musíte se vždy zeptat samy sebe. Dává mi to smysl? Chci to tak mít? Je fajn nechat to projít svým vnitřním barometrem.

Některé ženy jdou prostě proti sobě a absolutně se nerespektují. Vstávat brzy, udělat si ranní rituály, dát si ledovou sprchu, zdravou snídani… Myslíte, že je to návod na krásné produktivní ráno pro všechny? Absolutně ne. Proč se nutit do něčeho, co nechci? Proč snídat, když nemám hlad? Proč se otužovat, když mi to nedává smysl?

Veškeré vaše kroky mají vycházet z vás. Z vaší přirozenosti. Přestaňte hledat tam venku, co snídat, jak být ráno produktivní, jak psát chytlavé příspěvky na sítě. Jděte do sebe. Jak to chcete vy? Jak vás to bude nejvíc bavit? Jak tu věc můžete udělat nejzábavněji? Pokud to dělat nechcete, kdo jiný by se toho mohl chopit?

 

O čem je flow?

O plynutí. O souladu. O naprosté důvěře v sebe, že jsem v pořádku a že jak to chci je v pořádku. I kdyby se to vymykalo všem zažitým standardům. I kdyby nebyl na světě nikdo, kdo to dělá tak, jak chcete vy.

Když jsme ve flow, náš život je zábava. Ve flow můžeme být samy se sebou. Když pracujeme, když jsme s dětmi, kdykoliv. Být ve flow je jako plavat po proudu nebo spíš plynout s proudem. Být v souladu sama se sebou a dosahovat všeho s lehkostí.

Když jsme ve flow, cítíme radost, pohodu, naplnění, lehkost. Když v něm nejsme, cítíme se pod tlakem, vyčerpané, ve stresu, vzteklé. Být ve flow je být sama sebou, důvěřovat sobě.

Spousta žen se bojí plynout ve flow proto, že je to nepřijatelné a spoustě lidem to, co a jak chceme nedává smysl.

 

Jak se dostat do flow?

Ptát se sama sebe a hledat odpovědi uvnitř sebe.

Je to ta nejlepší cesta pro mě?
Chci to tak, dává mi to smysl?
Jak si to mohu zpříjemnit?
Jak to mohu udělat co nejvíc v radosti a lehkosti?
Chci to tak udělat, i když to druhým nedává smysl?

Je to o rozhodnutí důvěřovat si a dělat věci podle sebe. Postavit své dobro na nejvyšší příčku svých hodnot. Skrz sebepoznání a následování flow se z toho stává automatický způsob bytí. Bytí sama sebou.

Když začneme být skutečně samy sebou a podle toho žít, podnikat, trávit čas s dětmi, bude nás to hluboce naplňovat a bavit. Začneme dosahovat výsledků přirozeně a lehce, bez nutnosti se předřít a jít proti sobě. Budeme vnitřně samy sebou a naše energie ve flow bude přitahovat podobně naladěné lidi a spřízněné klienty. A o to přece jde!

Nechcete na to být samy? Dává vám smysl být ve flow, plynout a díky tomu si sladit život s podnikáním, ale nevíte, jak na to? Ráda vás celým procesem provedu ve spolupráci 1:1.

Autorka: Petra Matysová

Shares