Vyberte stránku

Máte občas chuť utéct, vypnout a mít chvíli klid?

Od práce, od dětí, od muže a všeho.

Máte otázky typu: “ Udělala jsem toho dost, mohla jsem udělat ještě víc, neměla jsem věnovat čas něčemu jinému?”

Pokud chcete být skutečně úspěšná, musíte být efektivní. Dost pravděpodobně využíváte přímé nebo nepřímé pomoci od svých mentorů, koučů, asistentů, hlídačů, úklidových služeb nebo jiných.

Základem efektivity je plánování a jako výsledek produktivita.

Plánujete? Plánujete své plánování?

Musíte si naplánovat čas pro přemýšlení a rozhodování se o dalších krocích. Vyjasnit si základní směrování, které ovlivní vaši budoucnost.

Jenže…

 

Jak naplánovat všechno, co chcete a zároveň nic nezanedbat?

 

Abyste byla ve svém podnikání úspěšná a měla dostatek financí, potřebujete být produktivní, získat vnitřní jistotu a už více nepochybovat. To jsou velmi častá témata na konzultacích s mými klientkami.

Osvědčený začátek bývá zhodnotit využití vlastního času. Základ jak na prokrastinaci a efektivní využití svého času najdete třeba zde.

Nikdo z venku vám neřekne, zda je daná činnost správná právě pro vás. Neví to. Nežije ve vašem těle s vašimi přesvědčeními, sny a cíli. Proto dnes nabízím zkušenosti a techniky, které jsou výzkumy a praxí ověřené a funkční. Vy jim dáte vlastní obsah. Jsou to skvělé základy ženské efektivity.

 

1. Sledujte svou energii a zvedejte ji, když je třeba

 

Jakmile cítíte pokles energie, zkuste rozhýbat své tělo. Pohyb je mnohonásobně efektivnější nástroj pro nakopnutí než káva nebo zelený čaj. Můžete ho spojit s nějakou potřebou nebo povinností. Potřebujete na záchod? Dojděte si a protáhněte se. Musíte se postarat o psy? Jděte na procházku. Máte děti vedle sebe? Chvilku si s nima zatančete na vaši oblíbenou písničku. Dojděte pro vajíčka ke slepicím… Myslím, že rozumíte.

 

2. Přijměte odpočinek do svého života jako základ pro efektivitu

 

Druhý bod se týká čistě ženské efektivity. Jsme ženy. Fungujeme jinak než muži. Naše efektivita, výkonnost a produktivita mají jiné principy. Ve světě mužů neobstojíme ve zdraví a s vnitřní pohodou, dokud je nepřijmeme. Když cítíte únavu, uvolněte sebe i tlak na výkon. Odpočívejte. Ženy skutečně pro svou činnost potřebují více odpočinku než muži. Je to v pořádku. Když své tělo poslechnete, dějou se zázraky. Všechno pak v krátkém čase doženete a často uděláte mnohem víc. Netlačte se do aktivit za každou cenu. Dejte prostor svému tělu i duši regenerovat a sledujte mimořádné výsledky.

Když máte hodně zodpovědnosti, povinností, trošku nestíháte a cítíte se ve stresu, jděte do nadhledu. V tom pomohou tyto dvě jednoduché techniky.

 

3. Udělejte koláč

 

Prvně trvá déle. Později zabere pár minut. Vytvořte kruh, 16 dílků a vepište 16 věcí, oblastí, lidí atd., kterým nyní dáváte největší pozornost. Uprostřed koláče je nula, na krajích 10. Na kolik se danému dílku v současné době věnujete? Dejte každý díl na stupnici 0-10.

 

4. Vyberte jednu nejdůležitější věc

 

Koláč si můžete vybarvit, aby byl přehlednější.
K zakousnutí? Nebo byste si přála jiné “příchutě”?
Který díl je právě teď nejdůležitější a chcete ho proměnit?
Změňte ho s touto zásadní otázkou: Jaká je 1 nejdůležitější činnost, kterou když uděláte, všechno ostatní bude snazší nebo zbytečné?

Na té dělejte a dodělejte ji. Nic jiného. Pevně se ji držte. Nenechejte se vykolejit ničím a nikým. Zbytek počká a často se samo vyřeší.

 

Vaše možné otázky

 

  1. Znáte svou nejdůležitější oblast/dílek z koláče. Rádi byste změnu a nevíte čím začít?

Udělejte nový koláč stejným způsobem na danou oblast/dílek.

  • Čemu ve vybrané oblasti aktuálně věnujete nejvíce pozornosti a na kolik? Pojmenujte 16 dílků.
  • Který díl je nyní ten nejdůležitější? Co je ta 1 činnost, kterou když dnes uděláte, všechno ostatní bude snazší nebo nepotřebné?
  • Pokračujte s tvorbou koláčů, dokud nenajdete 1 činnost, kterou byste mohla dělat právě teď.
  1. Nemůžete se rozhodnout pro jednu? Podívejte se na různé scénáře a dopady zvládnutí té jedné činnosti. Po vykonání té 1 nejdůležitější činnosti, musí být co nejvíce dalších dílků snazších nebo nepotřebných. Klidně si pro začátek v krátkosti tyto možné dopady sepište.
  1. Stále nevíte? Použijte intuici a hlas srdce. Kam vás to táhne? Jděte a udělejte to. Nedovolte mysli, aby byla v nadvládě a stále přemítala. Hlavně jděte do akce.

Zaměřením se na 1 věc koncentrujete maximální pozornost na to nejdůležitější téma.

Objevily jste svou prioritu.

Pochyby nemají šanci. Koláč můžete využít v každé důležité oblasti života, proto očekávejte posun na všech úrovních. V dlouhodobém měřítku vás čekají mimořádné výsledky.

Chcete koláč maximálně využít? V individuální konzultaci můžete objevit konkrétní způsoby a kroky přímo pro vás, které povedou k vaší efektivitě v práci i osobním životě.

Dejte mi vědět, jak Vám toto cvičení fungovalo.
Přeji mnoho efektivity, jasných rozhodnutí a následnou produktivitu do všeho, co právě teď děláte.

Autorka: Andrea Šatopletová
Profil Andrey Šatopletové

Přidejte se k facebookové skupině pro podnikatelky

Shares