Vyberte stránku

Ty jsi v oběti, postav se do tvůrce.
Achjo, zase mám klienta v oběti, to bude náročné setkání. Už teď se netěším.

Když se setkáte s klientem v oběti první přirozenou tendencí je ho přetlačit, aby té oběti nebyl. Vezmete do rukou kontrolu a taháte ho nebo tlačíte tam, kde má být. Dost často nevědomě, a tak děláte přesně to, co ten klient zažíval i před vámi.

Začněte to dělat jinak, třeba tím, že si něco z tohoto článku vezmete rovnou do praxe.

Jak vypadá člověk v oběti?

Sousloví být v oběti se používá v rozličných situacích, pro lidi, kteří

  • Mají pocit, že je okolnosti naprosto zavalily, a oni nemají volbu se rozhodnout (někdy je to fakt a ne pocit).
  • Jsou naučeni, že za ně někdo v životě rozhodoval (učitel, rodiče, šéf, partner) a neumí to jinak.
  • Svalují vinu na ostatní, za jejich vlastní chyby nebo rozhodnutí.
  • Mají velký odpor k tomu měnit, co teď je a zároveň v tom nejsou šťastní

Naopak to, že si někdo stěžuje na něco a nejde to hned řešit, neznamená, že je v oběti. Znamená to, že s vámi chce sdílet něco, co ho trápí a pustit tu emoci, kterou u toho prožívá.

 

Jak s nimi můžete spolupracovat ve službách na straně odborníka?

Na začátku si potřebujete uvědomit jednu věc. Přišel za vámi, tedy udělal krok, aby ze svého archetypu oběti mohl odejít. A to je věc hodná ocenění, které by váš klient mohl od vás rovnou slyšet.

Klient v oběti často nechce být v oběti, jen to jinak neumí nebo má skrytý důvod, proč tam teď zůstává. Někdy to je trauma, někdy je to tím, že nic jiného neumí a nebyl zvyklý v životě za sebe brát zodpovědnost i ohled na to, jak se cítí.

Když přijmete jeho niterný důvod, aniž by musel být vyslovený, zmizí část odporu i tlaku na to, aby už byl z oběti pryč.

 

“Mezi obětí a tvůrcem existuje celé spektrum možností, nejsou to jen izolované archetypy.“

Občas pracuji s lidmi, kteří prošli hospitalizací na psychiatrii, kde byli naučení, že jsou svým způsobem nesvéprávní a že, za ně rozhodují doktoři, protože oni jsou ti nemocní. Ve chvíli, kdybychom šli přímo na to postavit ho do tvůrce. Tak se zhroutí, a to nejen psychicky, ale jeho mozek, prostě neví, co s takovou zkušeností má dělat.

Naštěstí pro nás mezi archetypem oběti a tvůrce existuje spektrum, a tak se klienti mohou posouvat na něm a dělat větší či menší kroky k tomu být tvůrcem vlastního života.

V masterclass najdeš konkrétní kroky a otázky, které můžete použít s klienty v oběti a dají ti možnost otevřít jim cestu k tvůrcovství v jejich životě.

Čekají tě 2 videa a pdf průvodce se shrnutím konkrétních kroků a tipů.

Kdo článek napsal?
Jmenuji se Hanka Toulavá a jsem psychoterapeutka s přesahem do spirituality. Vedu na facebooku komunitu pro terapeutky, průvodkyně a léčitelky U léčitelských ohňů, ráda vás tam přivítám.

Poslechnout si můžete i stejnojmenný podcast U léčitelských ohňů.

Shares