Vyberte stránku

Přestože dnes již spousta z vás ví, co je kraniosakrální terapie a má i svoji oblíbenou terapeutku nebo terapeuta, stále se ještě poměrně často setkávám s reakcí: „Kraniosakra..co..?“

Proto jsem pro vás připravila článek, kde toto téma stručně vysvětlím.

Název

Kranium = lebka, Sakrum = kost křížová

Mezi lebkou a kostí křížovou je páteřní kanál s míchou a mozkomíšním mokem – to je středová linie, ke které se orientuje celé naše tělo.

Biodynamická = využívá síly a dynamiku, které jsou přirozeně přítomny v našem těle

Terapie = péče, léčení

Co to je?

Jemná metoda, jak se naladit na vlastní zdraví a podpořit ho.

Přijdete k terapeutce, popovídáte si a pak si lehnete na lehátko. Kraniosakrální terapeutka přiloží ruce na vaše tělo a pak to vypadá, že se nic neděje. Vaše tělo pozvolna přejde do „neutrálu“ – stavu, kdy není potřeba nic řešit, tělo „vypne“ sympatický nervový systém a „zapne“ parasympatický nervový systém. Ten má na starosti léčení a regeneraci. Klid. V tu chvíli terapeutka vnímá jemné pohyby uvnitř těla.

Každý z nás má svůj vlastní Vrozený plán léčení. Pokud jsme v neutrálu, tělo přirozeně začne tento Vrozený plán léčení realizovat. A terapeutka jej podpoří – přiložením rukou na určité místo na těle a následováním jemných pohybů uvnitř.

Nesnaží se vás změnit ani opravit. Přijímá vás se vším všudy tak, jak v tuto chvíli jste. Vaše tělo ví nejlépe, co potřebuje. Příčina potíží často není tam, kde to zrovna bolí. A tělo to ví. Vy jen ležíte v teple a bezpečí a odevzdáte se do rukou vyšší moudrosti, Dechu života, který přichází skrz vaše tělo.

Podle aktuální situace můžu jako terapeutka pracovat s fyzickým tělem (fascie, kosti, klouby, svaly…) tekutinovým tělem (celé tělo jako jedna velká kapka vody), biopolem (naladění na širší pole, propojení s přírodou a zdravím v celém vesmíru) nebo se všemi najednou. Podle toho také vnímá jednotlivé rytmy, kterými se v nás projevuje Dech života  – kraniosakrální rytmus, fluid tide, long tide nebo biodynamický klid.

Jako klientka můžete vnímat nějaké probíhající procesy ve svém těle (jemné pohyby, rozvolňování, teplo, chlad, klid atd.) nebo nemusíte vnímat nic a jen ležet a odpočívat. Obojí je v pořádku. Většinou lidé říkají, že je to příjemné a relaxační.

Na co je to dobré?

  1. Zdraví, dobrý pocit ze sebe a ze života.

Kraniálka pomáhá v různých situacích: různé chronické potíže, bolesti pohybového aparátu, astma, ADHD, migrény, bolesti hlavy, úzkosti, tinitus, potíže s krční páteří, bolesti zad, zotavení po nemoci, operaci, porodu nebo třeba i po zákroku u zubaře. Kraniálka může ulevit i při psychických obtížích – úzkosti, deprese, strachy. Jemně pomáhá po traumatech. Většinou nefunguje tak rychle, jako třeba Ibalgin, ale po menších krůčcích pomáhá k vymizení potíží a lepšímu zdraví.

Když se naladíte na sebe a své zdraví, začnete se postupně i zdravěji rozhodovat – ohledně toho, co jíte, co děláte, kam jdete a kam naopak nejdete, s kým máte chuť se setkat a s kým ne. A toto všechno dohromady pak následně vede k celkově lepšímu pocitu ze života.

  1. Zdraví pro vaši rodinu, lidi, o které se staráte

Ať už jsou to děti, manžel, nebo rodiče, pošlete je občas na kraniálku. Pracujeme i s dětmi. Je-li to potřeba, kraniosakrální terapeutka může přijet i domů ke staršímu člověku, který nemůže cestovat.

Ke mně chodí maminky (nebo babičky) s dětmi, co řešily potíže s řečí, psychomotorický vývoj, ADHD atd. Pomáhá to.

Jedna kamarádka ke mně posílá svoji maminku – paní je pak spokojenější, samostatnější a cítí se lépe. Nepotřebuje pomoc od svojí dcery 2x denně, ale jen 2x týdně. A to je rozdíl.

Pokud jsou „vaši lidé“ v pohodě, máte jednodušší život, méně starostí, víc času na sebe a své podnikání.

  1. Vrozený plán podnikání

Tak, jako existuje Vrozený plán léčení, existuje podle mého názoru i Vrozený plán podnikání. Naladíte se sama na sebe – na své vnitřní já, svou duši, nebo jakkoli to pojmenujete. To se pak projeví ve vašem podnikání – vaše jednání, vaše volby budou v souladu s vámi. Podnikání plyne hladce, plynule a úspěšně. Je to jako když člověk jede v tom správném vlaku – pohoda, jede to správným tempem a směrem, plynule.

Pozor, je tady i nebezpečí, že pokud se opravdu naladíte sama na sebe, začnete se rozhodovat podle toho, co je zdravé a některé věci změníte. Pak se vám může stát to, co se stalo mě – po seznámení s kraniálkou jsem se rozvedla, odešla jsem z „teplého místa“ ve veřejné správě, přestěhovala jsem a začala jsem podnikat. Někdy to bylo trochu nepohodlné, ale vím, že kdybych zůstala na původním místě, byla bych nemocná.

Tato skupina je jedna z věcí, které mi všechny ty změny pomáhají ustát 😊.

Pár dalších informací

Kraniosakrální terapii původně vymysleli lékaři ve Spojených státech, když hledali cesty jak lépe léčit pacienty. Jedná se tedy o obor, který vznikl z klasické medicíny. Za zakladatele této metody je považován Dr. William Garnier Sutherland.

V některých zemích je kraniosakrální terapie běžná metoda. Například ve Švýcarsku je součástí zdravotního systému – proplácí ji pojišťovny. Švýcaři si prostě umějí spočítat, co ve skutečnosti vyjde levněji.

V České republice se tyto věci zařazují do systému pomaleji. Ale máme štěstí, že i tady máme celou řadu kvalitních terapeutů.

Jak na to?

  1. Najděte si svou oblíbenou terapeutku/terapeuta.

Výběr jakéhokoli člověka, který se vás bude dotýkat a pečovat o vás je hodně individuální věc. Především vám ten člověk musí být sympatický. Také je důležité i místo, kde pracuje, kvalifikace, vzdělání, praxe. Co se týká vzdělání – existuje víkendový kurz, roční studium v ČR a 3letý výcvik zakončení zkouškami s mezinárodní certifikací u švýcarské školy Institut for Craniosacral Balancing (www.icsb.ch) . Já absolvovala všechny (kromě toho víkendového kurzu) a pořád se učím dál.

Při výběru můžete zalistovat v katalogu podnikatelek, podívat na web České kraniosakrální asociace (www.kranio.eu) nebo si nechat někoho doporučit od přátel.

Já vás ráda přivítám ve Zlíně nebo v Praze.

  1. Choďte k ní.

Jak často? – podle potřeby. Je-li potřeba řešit akutní potíže, klidně i 2x týdně, preventivně pro udržení zdraví a dobrého pocitu je ideální frekvence 1x měsíčně.

  1. Užívejte si to

Investujete do zdraví sebe a svojí rodiny, přináší to výsledky – užívejte si to 😊.

Kraniálka ve vodě?

Kraniálka se většinou dělá na masážním lehátku.

Já, protože jsem i terapeutka WATSU (něco jako vodní masáž) využívám kraniálku i při své práci s klienty v teplém bazéně (34 st.C).

Kraniálka ve teplé vodě je prostě boží! Uvolnění, klid, plynutí, stav beztíže, návštěva v jiné dimenzi.

Ve stavu hluboké relaxace taky někdy přicházejí vize a inspirace.

Pracuji většinou ve Zlíně a v Praze, ale pokud by byl dobrý bazén, můžu za vámi přijet i jinam.

Jsem členkou spolku WATSU FOR HEALTH (www.watsu4health.cz) a jsem i zapsaná v mezinárodním registru terapeutů WATSU (www.watsu.com)

Pár tipů na doma

V kraniálce hodně pracujeme se zdroji a s nervovým systémem. Vypadá to jednoduše, ale někdy je dobré si zvědomit, jak fungujeme a některé věci dělat cíleně.

Zdroj – to je něco, co nám dodává energii, co nás sytí. Jsme-li dobře „vyživené“ máme sílu žít, tvořit, být zdravé. A není to jen o jídle – myslím zdroj dobrých pocitů. Může to být domácí zvíře, zahrádka, sport, oblíbený hrnek s kávou nebo čajem, hudba, procházka v lese prostě cokoli.

Máme-li náročné období, je dobré zaměřit se na své zdroje a vědomě si je dávkovat. Náš systém začne produkovat ty správné hormony a ty se následně postarají o lepší náladu a proces léčení a uzdravování. Funguje to, jsou na to i lékařské studie.

Zkuste si vzít tužku a papír a sepsat si seznam 10 věcí ve vašem životě, které vám způsobují příjemný pocit. A připište, jak často si je dopřáváte. Je to akorát? Nebo byste je raději častěji?

Nervový systém

V normálním životě se střídají chvíle aktivace a odpočinku. Chvíle, kdy je potřeba být aktivní, pracovat, řešit, starat se a chvíle, kdy odpočíváme, trávíme a regenerujeme.

Někdy se stane, že je stres a aktivace příliš velká a nám se následně nedaří zklidnit. Systém se zacyklí, člověk zůstává dlouhodobě aktivovaný a tělo pak nemůže odpočívat a regenerovat. Prožíváme pocity stresu a úzkosti.

Když pláče malé dítě obejmeme ho a ono se většinou uklidní. Pokud nemáme nikoho, kdo by nás objal, můžeme si pomoci samy – obejmout pažemi samy sebe, nebo zkusit přiložit vlastní dlaně – na čelo, hruď, solár, břicho – zkusit kombinaci, která nám nejvíce vyhovuje. A chvíli tak setrvat a jen dýchat. Ve chvílích stresu nebo úzkosti to funguje jako první pomoc sama sobě.

Má to i lékařské vysvětlení – nervový systém a kůže pocházejí ze stejného zárodečného listu a navzájem se ovlivňují. Proto je pro zklidnění nervového systému užitečný kontakt s kůží. Všechny to podvědomě víme – člověka, který je smutný pohladíme, obejmeme. Funguje to.

Ještě něco málo o mě

Kromě kraniálky ráda zprostředkovávám svým klientům to správné naladění i pomocí zpěvu a moře. Tak se nelekněte, pokud na vás na mém webu nebo Youtube kanálu vyskočí nějaký gospelový zpěv.

ISCHIA GOSPEL SUMMER 2023 už se pomalu chystá a bude otevřený všem, co mají rádi cestování, zpěv, péči, dobré jídlo a dobrou společnost.

 

Chtěly byste kraniosakrální péči nebo něco jiného z mojí nabídky? Kontaktujte mě:

Marcela Kvapilová, BCST

www.aquamarcela.cz

Shares