Vyberte stránku

Organizování a plánování jsou dovednosti. Pokud chceme, aby naše nápady nezůstaly pouze na papíře, je nutné je zvládnout. Dají se naučit!  Jsem toho důkazem, stejně jako x set účastníků mých kurzů nebo konzultací.

Jsem kreativec, člověk, který má plno nápadů a inspirace – stejně jako vy. Rozhodně ne tabulkový a jasně strukturovaný typ. Ovšem pokud chci své projekty dotahovat do zdárného konce, potřebuji k tomu právě ony jasně dané termíny, jednotlivé kroky a ty pak postupně naplňovat. Protože jinak zůstane jen u přání a snů, kterých máme každý hodně, ale ne všichni jdou do jejich realizace.
Tedy principy, jak to udělat tak, aby to fungovalo i pro mě – toho, kdo je víc vizionář a  idea maker,  než komu je řád jasný,  jsem si musela osvojit.  A již více než 20 let tyto svoje zkušenosti předávám i dál.

Jak tedy na to?

Úplným základem je položit se velmi jednoduchou a zároveň i neskutečně těžkou otázku:

CO OPRAVDU CHCI?

Proč je to tak těžké? Protože nás to nikdo moc neučil. Ve škole nebyl předmět, který by se zaměřoval na to, jak poznat to, co je pro nás důležité – jak to objevit a dále s tím  pracovat. Spoustu postupů a programů jsme převzali od rodičů a pozorováním, a až většinou časem se dostáváme k této základní otázce.

Co opravdu chci?
Já?

A pokud chci jít do hloubky, je dobré si položit i další otázku:

PROČ TO CHCI?

Často tak zjistíme, že některá přání nejsou moje vlastní, že je to hodně ovlivněno tím, jak se to dělávalo, co by se mělo, že to tak dělají ostatní, že tím chceme dokázat něco někomu dalšímu.

Pokud si obě otázky prozkoumáme do hloubky, tak se dostáváme k tomu důležitému – CO OPRAVDU CHCI JÁ.

Plánovat lze i bez této první fáze, jenomže pak se může stát, že nám dojde motivace, že vše nedokončíme, nebo že nám splnění cíle vůbec nepřinese radost – právě pro to, že to nebyl NÁŠ CÍL.

Pokud máme stanoveno, pokračujeme tím, že potřebujeme vědět, jak to má vypadat – VYTVOŘÍME SI VIZI.

Tedy jaký bude výsledek, pokud dosáhneme toho, co chceme. Čím jasnější představa bude, tím lépe.

Vize můžeme mít dlouhodobé (na rok, na 3 i na více let), ale pak porcujeme dál.

Stanovujeme CÍL. Vybereme si 1 – tu nejdůležitější věc (=hlavní cíl), se kterou potřebujeme pohnout + můžeme doplnit 1-2 menšími.

Definujeme si cíl pomocí  SMART (tedy, že každý cíl má být S – specifický, M – měřitelný, A – akceptovatelný, R – reálný, T – termínovaný).  Využijte tuto osvědčenou pomůcku pro formulování toho, čeho chceme dosáhnout.

Já sama mám ráda a doporučuji plánování na 90 (100) dní, tj. na 3 měsíce + příprava.

Proč?  3 důvody:

  • je to časový úsek, na který dohlédneme, umíme si reálně představit, co bude v daný čas,
  • dokážeme si většinou udržet dostatek energie po celou dobu,
  • za 90 dní lze toho stihnout opravdu hodně.

A pak postupujeme dál. Sepíšeme si vše (například pomocí myšlenkové mapy), co je potřeba zařídit, udělat (seznam úkolů budeme určitě  ještě během projektu doplňovat) a rozdělíme nahrubo do oněch 3 měsíců.

Abychom se nezahltili množstvím úkolů, které se nám najednou objeví, jdeme nyní jen na první měsíc našeho projektu. Zde již pracujeme podrobněji, tedy rozhodíme činnosti do jednotlivých týdnů.

A konkrétně – s termínem, zarezervováním v kalendáři atd. přidáme k prvnímu týdnu (pouze k němu).

Plánujeme na TÝDNY  a na konci každého je pak důležité udělat si krátkou revizi, co jsme zvládli, co úplně ne. Pochválit se za to, co je hotové a zhodnotit důvody, proč některé činnosti nejdou podle plánu.
Zapsat si, kde a jak jsme neodhadli dobře čas – to bývá nejčastější problém, nebo co nás ovlivnilo. Pokud něco děláme poprvé a nemáme reálnou představu, kolik nám to zabere času ,  doporučuji plánovat 1,5 – 2x tolik, než si napoprvé stanovíme.

A pak další týden, další, další a další měsíc😊.

Princip není složitý, vyžaduje ovšem začít s ním skutečně pracovat. Krok za krokem, až se nám to stane přirozené.

Ano, ne vždy pojedeme naprosto přesně podle našich plánů, jako kreativci určitě budeme reagovat i spontánně – to bychom jinak nebyli sami sebou😊, ale je dobré mít „jízdní řád“, který nám jasně ukazuje, kde, v které fázi právě nyní jsme a jaký je další krok, co potřebujeme udělat, abychom se posunuli dál.

Pomůže nám to plně se soustředit na to důležité:

  • máme jasnou VIZI, co chceme, to nás motivuje a drží směr,
  • FOKUS na 1 věc nám pomáhá soustředit se na konkrétní úkoly,
  • ušetříme si spoustu času, protože známe další krok, který máme udělat,
  • přirozeně se učíme plánovat další projekty,
  • máme radost, co vše jsme dokázali,
  • posilujeme tak sami sebe, více si věříme, protože projekty skutečně DOKONČUJEME, vidíme výsledky!

 

Ráda vás celým procesem provedu v programu MÁM ČAS na vše, co potřebuji a co je důležité.
Vše přímo na vašem projektu, s mojí osobní podporou.

Pokud chcete vědět, jak to dělají různé ženy, aby pro ně čas byl dobrým přítelem,  tedy pouze praktické tipy, které fungují, najdete je ve sborníku n̶e̶MÁM ČAS.

A pokud by vám třeba došly nápady, potřebujete další inspiraci, najdete ji na platformě Mimo koleje a každoroční konferenci Myslete MIMO zajeté KOLEJE, nebo na semináři Potřebuji nápad.

Jitka Štádlerová
lektorka a mentorka

Shares