Vyberte stránku

Lucii je 35 let, má dvě malé děti a je na rodičovské dovolené. Zároveň ale také pracuje na poloviční úvazek, studuje dálkově VŠ a navíc si přivydělává svým koníčkem. Na jednu ženu docela slušná porce aktivit. Zajímalo mě, na čem spolu budeme pracovat.

 

Koučovací zakázka a nastavení přiměřeného cíle

 

Lucie mě oslovila proto, že už delší dobu zvažuje, že se pustí do podnikání. Její vášeň/hobby se týká práce se zvířaty. Plánuje ho překlopit do podnikání, ale není si jistá. Baví jí to a je v tom dobrá. Služby teď poskytuje přes jinou organizaci a má své klienty. Ale neumí si úplně představit, co by pro ní podnikání vlastně znamenalo (hlavně po organizační stránce – co všechno je třeba zařídit, zajistit, čím začít) a jestli je to opravdu to, co chce.  Přemýšlí také, jaký by to mělo vliv na její rodinu. Lucie je aktivní, baví jí hodně věcí, ale dělává jí někdy problém dotahovat své nápady do konce. Není úplně plánovací typ a to jí v této situaci moc neslouží. Mluví o tom, že se cítí unavená, není si ničím jistá

Na prvním sezení stanovujeme cíl, kterého by po šesti měsících (a šesti setkáních) naší společné práce ráda dosáhla. Lucie za dobrý výsledek považuje utřídění názorů a rozhodnutí, jestli podnikat nebo ne. A v případě, že ano, chce mít sestavený přehled kroků, jak postupovat. Že by s podnikáním do těch 6 měsíců i začala, si v tuto chvíli za cíl dávat nechce.

 

Začínáme pracovat a dostáváme se pod povrch

 

Protože už Lucie podnikání promýšlela ze všech stran kolem dokola, rozhoduji se začít koučování metodou, která pomáhá trochu upozadit racionální myšlení a dává větší prostor „vnitřní moudrosti“. Pracujeme s obrázky. I když řešíme téma podnikání, obrázky Lucii rychle přenáší k jejímu trochu upozaděnému koníčku – ke psaní. Lucie se do práce hezky pokládá a trvá na tom, že výstupy a úkoly toho sezení chce směřovat k návratu ke psaní. S důvěrou jí vycházím vstříc.

 

Přichází rozhodnutí a plánujeme další kroky

 

Na další sezení přichází nadšená a plná energie. Vypráví mi, jak se posunula v psaní a co všechno zvládla… Pak už se věnujeme původní zakázce – tedy podnikání. Říká, že už je rozhodnutá, že do toho půjde. Že si to potvrdila při předchozím sezení (které se zdánlivě odchýlilo od původní zakázky). Že si uvědomila, že potřebuje mít svobodu, kterou jí podnikání může dát, aby se mohla věnovat i dalším svým koníčkům – třeba tomu psaní. Že to je ten vnitřní důvod, proč jí to k podnikání táhne a je to pro ní naprosto zásadní. A že tedy začneme pracovat na tom, co a jak by pro to měla udělat.

Na navazujících sezeních už se tedy plně věnujeme plánování (a průběžné realizaci) dalších kroků nutných k podnikání – přípravě prostředí, formálním náležitostem, přístupu k marketingu, podobě nabídky pro klienty, organizačním otázkám…

 

A jak to dopadlo?

 

Když po půl roce končí naplánovaná série našich koučovacích setkání, Lucie má v ruce víc než plán, jak s podnikáním začít. Během těch šesti měsíců si vyřídila živnost, připravila místo pro podnikání, zprovoznila FB stránky a má za sebou řadu spokojených klientů. Je nadšená a plná energie. Podnikání tvoří příjemný podíl na jejím měsíčním příjmu. Odchází spokojená a odnáší si konkrétní plán, jak bude podnikání rozvíjet dál.

 

Ohlédnutí po roce

 

Tento příběh sepisuji po delší době. Od konce našeho setkávání uplynul skoro rok. Pro zachování anonymity jsem klientce v článku změnila jméno, i tak jí ho ale posílám k odsouhlasení a ptám se jí, jestli by chtěla něco doplnit. Odepisuje mi: „Je to hezky napsané a i bych řekla, že dost výstižné. Ještě bych ráda dodala, že jste mě hodně podpořila v tom, že není třeba se úplně měnit (to znamená, že nemusím být úplně plánovací typ na to, abych zvládla něco naplánovat) a to mi hodně pomohlo.“

 

Pojďte také růst se svými projekty

 

Máte také chuť pustit se do něčeho nového, ale nejste si jistí, jak na to a jestli to vůbec zvládnete? Nebo už na něčem pracujete, ale nedaří se vám to chytit za správný konec?

Jsem koučka a projektová manažerka. Ráda Vám pomůžu převést vaše vize a představy na konkrétní cíle, určit priority a naplánovat dílčí kroky k tomu, aby se vaše sny změnily v realitu.

Domluvme si nezávaznou první schůzku a zjistěte, jak konkrétně Vám můžu pomoct.

 

Autorka: Šárka Mertová

Profil

 

Shares