Vyberte stránku

Řešíte témata jako je nesebejistota, nesebedůvěra, pocity, že nemůžete, nesmíte, nejste schopná se pohnout z místa, cítíte se paralyzovaná, máte strach být viděna, slyšena a ustát si své místo tam „venku“? Často o sobě pochybujete, padáte do pocitů oběti a peníze se na vás taky úplně až tak moc nelepí? Připadáte si někdy jako malá holka?

To vše obvykle signalizuje témata vnitřního dítěte. (To je takový hojně užívaný termín na záležitosti, ke kterým se emočním způsobem vztahujeme, když jsme v dětském věku. Vztahy s ostatními, s autoritami, uvědomění si vlastní síly, sebehodnoty a přijetí sebe sama. Tento způsob vnímání si pak přenášíme do dospělého věku).

Tato témata lze řešit různými způsoby. Z mých zkušeností je naprosto ideální forma konstelace a nebo regrese, kdy se citlivě dotkneme témat, najdeme souvislosti a skutečně zpracujeme traumata, která tam jsou. Postupně tvoříme a posilujeme vztah k sobě i ke světu kolem. A úspěchy jsou úchvatné.

 

Jaké vlivy jsou na podnikání nejsilnější?

 

  1. Výchova – smýšlení o sobě, o světě, o ostatních, o penězích, hojnosti, o podnikání, o podnikatelích (v dobách našeho dětství podnikatelek ještě nebylo tolik). Spoustu vnitřních přesvědčení o tom, jak by tohle všechno správně mělo a nemělo být. Například to, že hodné holky sedí v koutě a rozhodně nikdy nic nechtějí.
  1. Víra – to, že jsou blahoslavení chudí, neboť jejich je království nebeské a chudoba jako základní životní postoj, kde netřeba si žádat víc, než člověk dostává podnikání moc nepřeje. To je jasný a nic k tomu netřeba dodávat.
  1. Systém a svět venku – škola, autority (trenéři, vedoucí), přátelé, přijetí a nepřijetí v kolektivu spolužáků a kamarádů, prarodiče a široká rodina.
  1. Sociální a finanční postavení rodiny – to, v čem jsme prožily své dětství je naší první výchozí stanicí a tak pak pohlížíme na sebe i na své podnikání.
  1. Vztah rodičů – zejména destruktivní, manipulativní, před a porozvodový, chybějící rodič.
  1. Traumata rodičů – traumata týkající se jejich života i dětství, vzájemné (nebo jednostranné) týrání rodičů na psychické i fyzické úrovni, manipulace.
  1. Traumatické dětství – psychické a fyzické týrání dítěte, sexuální zneužívání a obtěžování, rodič agresivní alkoholik nebo psychicky nemocný, péče o umírajícího rodiče nebo úmrtí jednoho z rodičů či sourozenců.

Ne všechna tato témata musí mít destruktivní účinek. Každé dítě je jiné, má jiné zkušenosti, jinou citlivost a schopnost si některé věci nějakým způsobem uchopit.

Také nemůžeme úplně všechno hodit na hlavu rodičům a vinit je z toho, že nám zkazili život a že to všechno je jejich vina. Poté se totiž člověk dostává do oběti a skrz na ni nahlíží na svět.

Tou správnou cestou je přijetí. Uzdravení traumat, bolestí, zahojení jizev a schopnost jít dál po vlastní ose s vědomím, že jsme schopní si v životě s lecčím poradit a že to zvládneme.

Autorka: Jitka Müllerová
Profil

Shares