je způsob sebepoznávání, ať máš jasno v pětiletce nebo nevíš, co bude zítra,
je způsob sebepéče, který kontaktuje tvou hravost, zvídavost a sílu,
je způsob, který místo rozptylování tvou energii soustředí.
Rád/a se inspiruješ a tvoříš?
Máš pocit, že bys toho chtěl/a tolik stihnout a zažít, ale nevíš, kde na to vzít čas?
Cítíš se někdy utahaná/ý jako kotě, ale vůbec ne tak spokojená/ý?
V skrytu duše vítáš, když jsi nemocná/ý, protože jen tak si dovolíš neplnit požadavky?
Myslíš si (třeba i kvůli vztahům), že bys měl/a něco změnit, ale nevíš co?
Souvislost vnitřního a vnějšího světa
Přijmi pozvání do svého vnitřního světa do pocitů a myšlenek, které máš ve svém běžném dni. Obvykle jsme ochotní zastavit se při nějakých mimořádných příležitostech jako je nějaká významná událost, datum nebo účast na semináři. Ale co když se na to nemusíme omezovat? Co když je naše každodennost právě ten nejlepší prostor pro různá uvědomění, změny či ocenění (života)?
Časový úsek náhledu na týden volím, protože v naší kultuře se v něm náš mozek snadno orientuje, zná ho. Než půjdeme do praxe plánování, dovol mi sdílet pár poznámek k tomu, čeho jsem si všimla při konzultacích, rozhovorech, z dotazů anebo ve svém uvažování.
Energetické plánování není o ,,mělo by se“. Nesnaž se věci dělat správně. Jen pravdivostí (k sobě) obnovíš sílu ke svému dílu.
Neporovnávej se s někým, kdo má jiný cíl a životní styl. Ani s tím, co si mysleli/myslí tvoji rodiče (zní to jako vtip, ale bohužel často není).
Neboj se snít a otevřít se možnostem, které ti přijdou jako ,,to asi nepůjde“. Sníš-li o tom, je statisticky pravděpodobné, že máš v sobě to, co je na cestu k tomu potřeba (i když o tom třeba ještě nevíš) a ochotu se na té cestě učit.
Plánuj maximálně 60 procent (a klidně i méně) svého času (dne či týdne), měj prostor pro to, co dalšího (kromě tvých plánů) přináší život. Plánuj ideálně jednu nebo dvě věci za den, které nejsou úplně běžné nebo budou trvat 2-3 hodiny. Taky je možné, že tvému rytmu vyhovují 4 takové větší záležitosti za den a pak den, dva volna… nebo každý den? (to nedokážu říct, na to máš odpověď právě jen ty).
Plánuj tak, jako bys plánoval/a pro někoho, koho miluješ. (To je zásadní.)
Jak na to prakticky?
Můžeš si inspirovat mým postupem. Budeš potřebovat dvojlist z A4 (velkého) sešitu. Přehni ho (napůl a napůl) tak, aby měl 8 dílků. Každý z dílků představuje 1 den od pondělí do neděle, osmý dílek je na poznámky.
Do takto připraveného papíru si přepíšu (pracovní) diář a doplním osobní věci typu organizačního (např. koupit krmení pro kocourka, objednat se na zubní), typu organizačně domácího (např. prohodit šatník zimní/jarní, žehlení). A také typu osobního (např. mám chuť zavolat kamarádce, koupit si plátno na malování, zacvičit si, pustit si meditaci)… Většinou si nepíšu (ale můžeš si je psát) věci, které jsou osobní denní rutinou (meditační praxe, procházka apod.), ale počítám s nimi, některé mají pevný časový rámec, některé jsou fluidní.
Osmý dílek je zápisník pro to, co mě napadlo… vzpomenu si na film, knížku, chci prostudovat něco na internetu… jen poznámka, ať to nezapadne. Dále může sloužit na poznámky pro činnosti, které chci uskutečnit, ale nejsem si jistá, jestli tento týden…
Mým cílem je odlehčit hlavu, naladit se na to, co jsem sama sobě připravila, tvarovat to a těšit se (z toho).
Když je zapsáno, následuje introspekce
Jaký (z toho) mám pocit?
Co je pro mě priorita? (Jak) je to vidět v tom, jaké mám plány?
To, co tu chci mít, mám naplánováno na dobu, která mi vyhovuje? Mohu něco přeuspořádat tak, že ve výsledku ucítím víc plynutí a energie?
Směřuje vyladění tohoto týdne k mému většímu záměru?
Jaká moje přesvědčení/zkušenosti vytvořily tento můj týden? Šlo by to i jinak? Jak?
Mám zde zastoupené oblasti svého života (a je prostor pro mou mysl, tělo i duši)? Chci to nějak změnit?
Čím (a kdy) sama/sám sebe podpořím v tom, co si přeji tvořit, co mě (příjemného i nepříjemného) čeká?
Napsala jsem otázky, u kterých u lidí zaznamenávám největší momenty překvapení. Můžeš použít jakékoliv jiné otázky – i podle toho, do jaké hloubky a šířky chceš se sebou pracovat. Je to nejdůležitější část tohoto článku a přístupu. Část, která je důležitá teď, část, která nepočká (pracuji i s lidmi na sklonku života a není na co čekat).
Přístup během týdne
Mezi činnostmi během dne dělej pauzu, i kdyby to měla být minuta, dvě… i kdyby to mělo být pár vteřin typu ,,tohle končím, nádech, výdech, narovnám se“… a ,,do tohoto vstupuji“.
Pocit vnitřního naplnění nemusí vycházet z charakteru činnosti, ale ze schopnosti být přítomní u toho, co se děje, co děláme.
Uvědom si, co jsi prožil/a, co jsi uskutečnil/a… každý jeden den. Až pak se soustřeď na další věci. Aneb je důležité vnímat ,,na seznamu“ nejen to, co čeká na uskutečnění, ale i to ,,hotové“, dovolit si prožít to, z toho vyplývá (spokojenost, úleva, vděčnost).
Když postup (další týden) opakuji,
osvědčilo se mi – tedy doporučuji:
Začni ohlédnutím za minulým týdnem, uvědom si, co jsi prožil/a. Vnímej své aktuální energie, po zapsání nového týdne pocit z nového týdne a případně ještě (letmý energetický) náhled do týdne následujícího (co je zatím jen v diáři)…
Taky můžeš vidět časovou investici do jednotlivých úkonů – shodují se plány a realita? Statistiky říkají, že je dobré si dát třetinu až polovinu odhadované doby ,,k dobru“. Když nebude potřeba, nevadí. Když bude, zůstáváš v klidu – zůstává ti dobrý pocit – dobrá energie.
Rozptýlit se (nedodržet plány) je lidské – nešikanuj se! Naopak pouštěj tvrdost na sebe a vpouštěj větší jasnost do toho, co s tebou ne-hýbe. Vezmi si svou osobní zodpovědnost. Včetně respektu, že někdy není tolik síly či inspirace, jak bylo v očekávání nebo proveď revizi svých záměrů – jsou skutečné, co si slibuješ?
Je fajn experimentovat, objevovat, co ti jak a kdy vyhovuje… a hrej si s tím výsledkem i v čase, tzn. neznamená to, že jednou na něco přijdeš a už to tak je vždycky.
Opři se o svou vnitřní autoritu: Znám/vnímám směr, tvořím si strukturu, o kterou se mohu opřít, rozvíjím svůj rukopis. To, co závisí na mně, tvořím. A zůstávám otevřená/ý životu/vesmírné synchronicitě.
Čas energetického plánování týdne je osobním rituálem, který můžeš rozvinout podle své libosti (zapálit si svíčku, vytáhnout si kartu, napsat si ,,heslo týdne“, vytvořit pohyb, kterým si připomeneš, co potřebuješ, zatančit si, poslechnout si písničku…).
Co je výsledkem energetického plánování?
Vidím, jak mi vyhovuje plánovat – málo věcí, více věcí. (Může se to lišit od mé dosavadní zkušenosti).
Rozvíjím vnímavost ke svému životu a ke své síle tvořit. Vracím energii k přítomnosti a konkrétnosti. Uvědomuji si, jak i drobnosti mohou proměnit každý jeden můj den.
Ujasňuji si, co do mého plánování nechávám vstupovat rád/a: vztah na k lunárnímu cyklu (nov, úplněk), už žen fáze menstruačnímu cyklu, počasí, roční období (mohu fungovat jinak v zimě a v červenci), astrologická situace, (noční) sny…
Získávám náhled na to, jak (jakým přístupem, jakou interakcí, jakou ne-činností) energii ztrácím. Uvědomuji si, co mě láká žít (a jak to mohu začít v esenci žít). Ani jedno nepřehlížím (možná i pro to, že to mám každý týden před očima).
Otevírám otázky ,,na tělo“ , které mi pomáhají zorientovat se v sobě samé/m. Dovoluji si i od těla přijímat odpovědi. A následně používám hlavu – a buď sama/sám něco udělám jinak (včetně toho, jak jím, spím, hýbu se, tvořím…), nebo (někdy i zároveň) vyhledám nějakou pomoc.
Zkušenost, že naplněný život nesouvisí s kvantitou, ale s kvalitou (vnímání, činností, vztahů).
Mám kapacitu, integritu a otevřenost
Věřím, že způsob vnímání života, způsob přijímání (vzkazů) svého těla, způsob (zaměření) myšlení a (motivy) chování proměňují kapacitu – energii.
Kapacita ovlivňuje náš projev (sebevyjádření) tak, aby vycházel ze spojení s naší vnitřní pravdivostí, cítili jsme integritu a otevřenost vůči životu a vývoji.
Na sebepoznávání stojí energetické plánování i má práce (se sebou i s druhými). Včetně (navrácení) citlivosti ve vlastním těle, včetně napojení na svou intuici. Z mé praxe je oblíbeným seminář Navrať se k tomu, co tvé tělo přirozeně ví, kde se pomocí somatických praxí na principu tekutinového těla inspirovaných continuum movement lidé spojují se svou hloubkou (s duší a s láskou, kterou v sobě netušili), a krom toho ještě dopřejí tělu hlubokou regeneraci (a kdykoliv pak znovu doma mohou). Ze zkušenosti vím, že pak mění i plány a možnosti, které ve svém každodenním životě vidí, mění se energie, se kterou přistupují k sobě a k životu.
Pokud máš nějaké otázky k energetickému plánování nebo sebepoznávání, určitě mi je pošli (např. na mail jana@zdrojdoteku.cz), pokud se mnou budeš chtít sdílet své vlastní zkušenosti, budu moc ráda.
Přeji nám všem, ať máme respekt a lásku (také) k sobě, důvěru ve své vize (nepřichází náhodou) a chuť (tu spolu s ostatními) žít,
Jana Aadhiradasi
www.zdrojdoteku.cz
Jana Aadhiradasi – průvodkyně, lektorka, alternativní terapeutka – Katalog pro podnikatelky ve službách