Vyberte stránku

Naše tělo má geniální nástroj pro zacelení ran. Jizvu. O tom, že jizvy zachraňují životy, není snad pochyb. Bohudíky za ně.

Vážím si své jizvy a jsem za ni vděčná. V 11 letech operace slepého střeva. Bez komplikací. Pan doktor byl príma, udělal mi jizvu hodně dole, prý abych mohla nosit bikiny.  Díky!

Takže díky své jizvě jsem tady na světě.

Jenže díky jizvě taky mám skoliózu. Taťka doteď vzpomíná, jak jsem po operaci dlouho běhala nakřivo, protože jsem si jizvu chránila. A když to viděl laik, tak to muselo být fakt do očí bijící.

Když mi začal menses, tak to bolelo tak, že ani léky mnohdy nezabraly, jen ty největší dryáky.

Asi v 15 letech mě občas začal bolet žaludek. Zablokovaly se záda, a dokud jsem se nenatáhla, tak to nepolevovalo a naopak se to jen zhoršovalo.

V 17 letech mě začala bolet hlava. Sice zpočátku málo, ale časem se to stupňovalo. Pak to začalo spouštět migrény. Sice jednou za čas, ale stejně to bylo na houby.

Když jsem studovala fyzioterapii, tak jsem si jizvu začala ošetřovat. Pravda docela jemně, protože jsem pořádně nevěděla jak. Ale přesto se všechny ty bolesti zmírnily a už se dalo s nimi vyjít.

Když jsem potkala svého manžela, měla jsem oprávněný strach, že kvůli komplikované jizvě neotěhotním, tak jsem si ji „preventivně“ lehce ošetřovala. No otěhotněla jsem v pohodě.

Jak miminko rostlo, začalo dost natahovat srůsty v břiše. Občas mi to střílelo do hýždě, občas jsem horko těžko řídila, protože jsem přes bolest těžko zvedala pravou nohu z plynu. Díky roztažení srůstů v těhotenství mě spousta z těch bolestí na mnoho let přešla.

Dnes už vím, že na jizvy a srůsty žádné lehké šudlání nepomůže, musí se ošetřit opravdu pečlivě a pořádně. V ordinaci to zabere několik terapií a doma si pacienti sami jizvy také ošetřují, abychom to zvládli co nejrychleji a uměli to do budoucna.

 

A co doporučuju vám s jizvami?

 

Zamyslete se, zda vás od operace netrápí nějaká bolest či jiná potíž (třeba průjmy po operaci slepého střeva, panické ataky, apod.). Může se to spustit i pár let po operaci. Jizvy si ošetřete. Buď se nechejte zacvičit fyzioterapeutem, nebo to zvládnete i doma sami zde: https://fyzioterapie-polichno.cz/kurz-jizva-bez-komplikaci-a-omezeni-pohybu/
Pokud máte čerstvou jizvu, tj. mladší než 2 měsíce, svěřte se do rukou fyzioterapeuta, nebo počkejte po dvou měsících, pak již zvládnete ošetření sami. Viz předchozí odkaz.

Další zajímavou případovou studii najdete zde: https://katalogpodnikatelek.cz/pripadova-studie-prekvapive-vyusteni-fyzioterapie-bolesti-zad/

Více informací o jizvách se dozvíte zde: https://fyzioterapie-polichno.cz/kurz-jizva-bez-komplikaci-a-omezeni-pohybu/

Každopádně vám přeju tělo pružné jako proutek, jizvy bez potíží a ať jich v životě nasbíráte co nejméně.

 

Autorka: Mgr. et Mgr. Jindřiška Mlčková – fyzioterapeut

Shares