Vyberte stránku

Než začnete cvičit Aneb 3 způsoby, jak vám Cranio může vrátit energii

Když se chce, tak to jde. Stačí chtít. Říkají.

Ve škole při studiu fyzioterapie mě naučili, jak se dívat na lidské tělo jako na celek, a jak ho uvádět zpět do souladu manuálními technikami i aktivním cvičením. A tak jsem na začátku své praxe fyzioterapeutky viděla, i díky jistým svým darům, kde je tělo křivé, dokázala jsem předvídat, kde je v budoucnu ohroženo úrazem, opotřebením, bolestí. Lidem, kteří se mi svěřili do péče, jsem vysvětlila, co vidím, proč to tak je z hlediska fyziologických zákonitostí pohybu a co s tím dělat. Hledali jsme příčiny jejich bolestí v denní pohybové praxi, v pracovním stereotypu. Ošetřovala jsem klasickými rehabilitačními postupy, učila jsem lidi cvičit a měnit jejich pohybové návyky.

Pěkný, žejo. Poctivá práce. Výsledky.

Jednu dvě důležité věci mi ale ve škole neřekli.

 

Chcete-li změnu, potřebujete energii

 

V jisté době jsem si všimla, že řada lidí, když ke mně poprvé přijde, je tak vyčerpaná, že nemá smysl po ní nic chtít. Žádné velké aktivity. Uvědomila jsem si, že i běžné manuální uvolňovací a mobilizační techniky jsou často náročné, protože bývají nepříjemné, a to stojí další porci energie. (Nejzřetelněji je to vidět po operacích kloubů.)

Ne, že by to nezvládli.

Ne, že by nemohli dosáhnout výsledků.

Ale bylo by to náročné. A zbytečně.

 

1.    Cranio-wellness před aktivitou

 

Moje první setkání s kraniosakrální terapií, zkráceně Cranio, bylo pro mne jako zjevení a posunulo moje vnímání lidské bytosti i mé práce.

Cranio má různé podoby a techniky, a jemné uvolnění, případně přímo dosycení energie je jednou z nich. Začala jsem tedy ošetřovat pomocí Cranio. Úspěch veliký. Lidé si při ošetření odpočinou, získají novou energii, a taky si mnohdy uvědomí, jak moc byli předtím unavení. Začala jsem tomuto specifickému přístupu z legrace říkat „hodinový wellness s přidanou hodnotou“. Až potom, když je z čeho brát, se pouštíme do cvičení a postupných změn návyků. Snáz se stanou běžnou součástí života a rychleji přicházejí výsledky.

 

2.    Cranio a uvolnění uvězněné energie

 

Druhá věc, kterou jsem si při setkání s Cranio uvědomila, je, že ano, vidím, kde se tělo odchyluje od dokonalosti, ale vlastně vůbec nevím, proč to tak má. Vidím nějaké vrstvy toho problému, ale nemůžu si být jistá, že vidím opravdu úplné jádro. Vlastně s pokorou připouštím, že ne. Operace v pěti letech na druhém jeho konci? Pád na hlavu v půl roce? Náročný zákrok u zubaře? Klidně!

A i to je otázka energie! Proč? V tuhých, zaseklých tkáních jí tělo mnohdy hodně ztrácí. V tkáních, které něco zadržují – to stojí sílu. Tak vzniká ta „křivost“. „Odchylka od dokonalosti“.

A přesto, ono je dokonalé přesně tak, jak je! Ono ví, proč tam tu sílu kdysi, v nějaké náročné situaci, uvěznilo. Mělo pro to dobrý důvod. Ten už mohl pominout, a síla zůstala uvězněná.

A tak druhým způsobem, jak získat energii, je prostě ji uvolnit. I to kraniosakrální terapie umí. Tělo samo navede terapeuta do místa, které nejvíc žádá uvolnění. Může to být (a taky obvykle bývá) úplně jinde, než člověk v současné době prožívá potíže. A postupným hlubokým uvolňováním tkání, jejich „rozmotáváním“, se zároveň uvolní uvězněná síla.

Je to jako když jste na mizině a náhle objevíte na zadním dvorku prastarý strašidelný hrad, zatuchlý a opředený pavučinami. Jednak zjistíte, odkud ten divný závan jde, a potom, když se ho zbavíte, získáte místo i peníze, které potřebujete 😉

 

3.    Vaše vlastní zdroje energie

 

Třetím způsobem, jakým můžete získat potřebnou energii, je obrátit se ke svým zdrojům. I to učí Cranio – a já to teď naučím vás. Abyste se mohli ke svým zdrojům obracet vždy, když to potřebujete. Kdykoliv. Neustále.

Je to velmi jednoduchý trik. A skvělý. A funkční. A zadarmo!

Zdroj je vaše osobní nabíječka

Je to cokoliv, co vás nabíjí energií. Když si na něj vzpomenete, rozzáříte se, usmíváte se, je vám příjemně. Nabízí vám jinou perspektivu. Čistí vám hlavu. A funguje jak „plnotučně“ – tedy přímo „v procesu“, tak instantně – ve vzpomínkách, myšlenkách a představách. To je skvělé, co? Můžete si dososnout energii, i když sedíte v kanclu, v autobuse nebo kdykoliv to zrovna potřebujete!

A kam jde pozornost, tam jde síla. Takže když se soustředíte na to, co je vám milé, dodává vám to energii a pomáhá vám to zvládat i obtížné situace.

Vnější zdroje jsou mimo vás a vaše tělo

Můžete to vyhledat fyzicky, ale fungují i myšlenky a vzpomínky na …

Oblíbené místo. Strom milý vašemu srdci. Vaše zahrádka s květinkami. Místo, kde jste byli na dovolené, nebo kam chcete jet.

Medvídek, se kterým jste si jako malé hrály. Zásnubní prsten. Jakýkoliv předmět, který máte rády.

Smích vašich dětí. Objetí vašich vnoučat. Nejlepší kamarádka. Milovaný muž. Skvělá vášnivá noc.

To, co rády děláte a při čem vám je dobře.

Vaše oblíbené jídlo. Vůně. Obraz.

Vaše sny a vize.

Můžete si věnovat před spaním, po probuzení nebo při jiné příležitosti chvilku na naladění se na některý z vašich zdrojů. Když se na něj naladíte, uvědomte si – jaký máte pocit? Kde v těle je? Jak přesně vypadá? Jste-li hravá, pohrajte si s tím – jakou to má barvu, zvuk, vůni, tvar?

Jedna dáma cítila teplo kolem svého srdce, když si vzpomněla na svého syna. Mělo zlatavou barvu a vůni růžové růže. Dala tomu jméno Aurora.

Čím lépe si to určíte, tím snáze se k němu můžete vracet a bude vám lépe sloužit.

Vnitřní zdroje jsou vaše přesvědčení a názory

Mohou vám velmi dobře sloužit… nebo házet klacky pod nohy.

Zkuste si uvědomit, že většinu toho, co máte ve své hlavě, vám tam dal někdo druhý v době od vašeho početí do cca tří-pěti let. Mně to dost pomohlo, získala jsem svobodu a udělala si inventuru. A postupně nahrazuji to, co mi neslouží, brzdí mě a brání mi ve vývoji a spokojeném životě za něco jiného – to, pro co jsem se sama svobodně rozhodla.

Můžete si věnovat chvíli a sepsat si vaše přesvědčení na téma, které zrovna řešíte. Co z toho vám je k užitku? Co by stálo za to přeprogramovat a nahradit něčím, co vám bude k užitku?

Hledejte nové zdroje!

Když si vypěstujete zvyk orientovat se vědomě na to, co vám dělá dobře, váš život bude brzy vypadat docela jinak.

 

… a hurá na to!

Jak vidíte, Cranio, stoletá, byť u nás zatím poměrně málo známá forma terapie, má své způsoby, jak vám vrátit vaši energii. Na některé potřebujete terapeutku, pracovat se zdroji se můžete naučit i samy.

A umí toho mnohem víc!

Je velice funkční, praktická a účinná. A skvělá v kombinaci s fyzioterapií.

Člověku, který má dost energie, se mnohem lépe dosahuje výsledků při cvičení (především má sílu vůbec začít). A snáze uskutečňuje změny, po kterých touží.

 

Autorka: Mgr. Lenka Alexandra Němcová
Profil

 

Shares